Ak jau tie pranašautojai…
InformationWeek prognozės, koks bus Linux 2012-aisiais, internete sukėlė diskusijų bangelę. Pagrindinės mintys: internetinės programos dominuos, virtualizacija patobulės, bet nieko naujo neatneš ir komandinė eilutė taps istorine atgyvena.
„Web-inės programos paims viršų“
Kurgi ne. Šis spėjimas tikrai nepasitvirtins. Tokių buvo ir anksčiau. Pamenat pranašystę, kad „plonas kompiuteris“ („thin client“) išstums iš rinkos pilnaverčius kompiuterius. Nepamenu kelintais metais tokia „prognozė“ užgimė, bet ji laikas nuo laiko „prisikelia“ ir gąsdina šviežiai iškeptus marketoidus būsima revoliucija kompiuterių rinkoj.
Neišdegė. „Plonas kompiuteris“ neužkariavo rinkos, jis liko nišiniu produktu dėl vienos paprastos priežasties ─ pilnaverčiai kompiuteriai pigo per greitai.
Interneto programų teikiama nauda labai panaši į „plono kompiuterio“ teikiamą naudą. Abi supaprastina kompiuterių aptarnavimą, nepririša žmogaus prie vienos darbo vietos ir atpigina programinę įranga skaičiuojant vienam vartotojui (komercinių programų atveju). Tik per internetą programas pasiekti lengviau.
Bet, kaip nutiko „ploniems kompiuteriams“, taip ir „Web-programos“ liks nišiniais produktais. Pastarosioms didžiausią grėsmę kelia sparčiai lengvėjantys ir pingantys nešiojami kompiuteriai bei „išmanieji“ telefonai. Be abejo, patogu internete kai ką laikyti, bet tikrai ne viską. Tiesiog minia susižavi šviežiom idėjom, pasimėgauja naujoms savybėm, nusivilia jų trūkumais ir galiausiai naujovė užima sau skirtą, kuklią vietą :)
„Komandinė eilutė taps istorija“
Nekiškit nagų prie mūsų šventovių! :)
Tvirtinti, kad išnyks komandinė eilutė, tas pat kaip sakyti, kad neliks serverių, adminų, programuotojų ir entuziastų, kuriems kapstymasis sistemoje ─ hobis. Tik nerodykit pirštu į Windows ir nesakykit, kad minia humanitarų viską pakeis. Pirma, Windows yra uždaras produktas ir su komandine eilute ten mažai ką gali padaryti. Antra, M$ dirbtinai naikino komandinę aplinką ir dėl to gailisi. Prisimenat vieną reklamuotą „vištos“ naujovę ─ tobulą komandinę aplinką?
O kaip dėl minios, kuri neišmano komandinės aplinkos ir kitokių techninių vingrybių? Minia nesunaikins jos poreikio, minia jį sustiprins. Nejaugi manot, kad daugėjant paprastų vartotojų poreikis prižiūrėti ir tvarkyti OS staiga ims ir išnyks? Jokiu būdu. Jis padidės, nes bus daug vartotojų kuriems reiks daug pagalbos. Ir nemanykit, kad atsiras visavertės grafinės sistemos tvarkymo programos. Neatsiras, kodėl? Apie tai jau rašiau straipsnelyje „Kodėl komandinė eilutė niekuomet neišnyks“.
Ar komandinė aplinka pasikeis? Manyčiau taip. Gal būt kas nors sukurs „draugiškesnį“ shell-ą mažiau išmanančiam vartotojui, o gal tiesiog atsiras bash-o antstatas, palengvinantis buvusių Windows adminų kančias :) Bet kuriuo atveju, komandinė aplinka klestės. Kas be ko, grafinė aplinka taip pat labai patobulės. Ar kas nors tuom abejoja?
„Virtualizacija tobulės, bet daug iš jos nesitikėkit“
Šitas spėjimas netoliaregiškas. Jis remiasi ta situacija, kurią matom dabar. T.y. virtualios sistemos labai parankios serveriuose, kaip sąnaudų mažinimo įrankis, o asmeniniuose kompiuteriuose naudojama tik išsibandyti kitokias OS.
Aš tvirtinu priešingai ─ virtualizacija sukels revoliuciją Linux pasaulyje. Ji taps pagrindine įvairias OS jungiančia dalimi, ji paskatins įvairiausių distributyvų kūrimo bumą ir Linux plitimą aplamai. Linux-ams asmeniniuose kompiuteriuose virtualizacija taps tokia pat būtina, kaip BIOS kompiuteriui. O tie, kurie pirmieji „sudėlios turimas kaladėles“ į miniai suprantamą mozaiką, taps tokie pat žinomi, kaip ir Estai su savo „Skype“ :) (juk iki „Skype“ atsiradimo interneto telefonija, tam skirti protokolai ir pats internetas jau buvo sukurti, tik nebuvo tinkamai sukomplektuoti).
Kaip ir kada tokia „revoliucija“ įvyks? Deja, trumpame straipsnyje nesugebėsiu papasakoti, tuo labiau, kad ne visos šios dėlionės dalys man pačiam aiškios. (Apie vieną dėlionės dalį galit pasiskaityti knygoje „Ilgoji uodega“)
post scriptum
Prognozės, tai grynas šaudymas į dangų užmerktomis akimis, tikintis sumedžioti žąsį pietums. Tokia „medžiokle“ užsiima dauguma prognozuotojų. Esant dideliam prognozių kiekiui, kuri nors būtinai pataikys ir tada išgirsit šaukiant „argi aš nesakiau?“ :) Šitaip bet kuris iš mūsų gali tapti garsiu pranašu. Jei minia pastebės, būtinai išaukštins, o jau tada ! geresnis darbas, didesni pinigai, daugiau draugų ir „pasekėjų“. Ko dar reikia žmogui?
Jūs taip pat galit pranašauti. Kaip manot, kokia bus Linux ateitis?
6 komentarai
# ElKa, blogas.lt/elka
Komandinė eilutė per amžių amžius. Linuxas anksčiau ar veliau su Atviru Kodu taps numeris 1 OS, o komercinė M$ su savo langais liks antroje o galbūt trečioje (po obuolio) vietoje, nes Bilas mūsų išeis į penciją ir galiausiai užvers kojas. Linux bendruomenė plečiasi labai greit, nes prie jos gali prisidėti tiek profesionalus programuotojas, tiek namuose sėdintis vaikas nors biškutį išmanantis komandinę eilutę. Jau ir dabar linuxas sparčiai veržiasi į priekį ir tikrai nemanau, kad sustos pailsėt !
[]# dainiookas
Elka, ech tas vaikiškas entuziazmas… serveriuose linux yra ir manau/tikiuosi, kad bus, tačiau aiškinti, kad taps #1 OS – nejuokaukit… Gal po dvidešimt ar daugiau metų kas nors ir gausis, kai bus galima naudotis normalia programine įranga… Ką dabar daryti profesionaliam foto/video meninkui linux’e ? Kapstytis su ufraw ar tais rawstudio prie nuotraukų (gal dar Gimp šiek tiek kyla į viršų, bet ir tam iki Adobe PS toli)? Kruštis (taip taip – tiesiai šviesiai) kruštis su Cinelerra, OpenMovieEditor (kurį standartiškai suinstaliavus net nesugeba reenderinti vaizdo)…
[]Aš pats dabar dirbu su Ubuntu Hardy – sakyčiau gal kolkas ir didžiausias pasiekimas ir kasdieniams darbams jau galima mėginti dirbti (internetas, gal dar pasiseks laimėt kovą su MS ir bus įmanoma ir dokumentus kaip žmogui atsidaryti, o ne su išsitaškiusiais paveikslais…), tačiau ką daryti jei turi bent kiek noro dirbti kažką rimčiau? Leisti Windows VirtualBox’e? Tai kam man tada tas linux’as reikalingas?
# Skaitiniai #12 :: Karolis&hellip, pocius.lt/skaitiniai-12
[…] ir pabaigai, linuksoido kritika straipsniui apie linux prognozes 2012 metams. […]
[]# Eligijus, blogas.lt/elka
Na matai dažniausiai jei kaip minėjai reikalingos profesionalios programos dažniausiai tai buna vos keleta jų. Pilnai pakanka VirtualBox’o dirbti su jomis. Visą kitą asmeniniams tikslams galima naudoti Linux’e. Kaip, kad e-mail, interneto naršykle, Pidgin, muzikai bei video ir panašiai kas yra naudinga bet kurią dieną. Žinoma galima kompiuteryje turėti dvi OS, bet manau virtualizacija daug paprasčiau.
[]# aur1mas » Blog Arch&hellip, aur1mas.xz.lt/?p=34
[…] Linux 2012 metais – užsinietiško straipsnio analizė apie tai, kaip Linux atrodys 2012 m. […]
[]# GODhack
Ką dabar daryti profesionaliam foto/video meninkui linux’e ?
[]Naudoti GIMP arba jei jam ko nors truksta tame GIMP pildyti tuos trukumus cia:
http://www.gimp.org/bugs/
Jei jis nori pirkt „profesionalia” programa uz 10 000Lt tai nusipirks ir Windows uz beveik 10 kart pigiau – jo problemos.
—–
„Gal po dvidešimt ar daugiau metų kas nors ir gausis, kai bus galima naudotis normalia programine įranga…”
Ne ant Linux normalia programine iranga naudotis jokiais budais nera negalima ir nebus galima tol kol normali programine kainuoja daugiau nei 0.00 Lt.
—
Einant zemyn tiesiai i esme tai KA TOKIO Adobe PS turi ko neturi GIMP?
Nieko?