linuksoidų patarimai

Awesome – langų tvarkyklė

2009-12-11, GODhack

Ilgą laiką buvau Openbox naudotojas, o prieš tai naudojau Fluxbox, o dar prieš tai Gnome, o pradėjau nuo KDE. Bet jos visos turėjo vieną ir tą patį trūkumą: jos netvarkė langų už mane. Unix filosofija visuomet teigė, kad programa turi atlikti vieną darbą ir jį atlikti gerai. Jei langų tvarkyklė neveikia pagal savo pavadinimą ir palieka visus minimize/maximize džiaugsmus man kaip naudotojui tai ji neatitinka Unix filosofijos. Kadangi net langų tvarkyklė neatitinka Unix filosofijos tai tada nėra fun naudotis kompiuteriu. Taip galiausiai tas langinių tampymas pagal windows įpročius mane užkniso ir taip atėjo laikas naujovėms. Atėjo Awesome laikas. O tai atrodo maždaug taip:

ArchLinux___Awesome_Greenish_by_nustyle

Esminė idėja labai paprasta atidaromas naujas langas, o likę sumažinami pagal iš anksto užprogramuotą schemą kurią galima pasirinkti arba susikurti. Visi kvaili tampymai ir -/☐/x eina *. Pele užtempus ant lango arba Mod4+j kombinacija aktyvuojami vis kiti langai. Mod4+f kombinacija perjungia tą langą į fullscreen rėžimą. Mod+skaičiai siūlo turėti dar iki 9 darbastalių. Tie kas nori geriau pažinti awesome valdymą siūlau paskaityti:

man awesome

Norint galima susikonfigūruoti *box stiliaus „startą“ arba windows stiliaus startą arba netgi paleisti programas klavišų kombinacijomis. Pvz.: Mod4+Enter atidaro terminalą. Būtent didžiausios linksmybės prasideda pradėjus konfigūruoti. Viskas valdoma per Lua (lua.org) skriptus. Kalba nėra sunki. Tarkime jei norime, kad klavišų Mod4+m kombinacija atidarytų Firefox mums reikės tokios papildomos eilutės awesome/rc.lua skripte:

awful.key({ modkey, }, "m", function () awful.util.spawn("firefox") end),

Jei kam įdomu bus galėsiu plačiau paaiškinti Awesome Lua skriptinimą, bet tai gana savaime suprantama, ypač jei žiūrite į jau esamus pavyzdžius. Labiausiai žavi galimybės: vos keliomis viena į kitą panašiomis eilutėmis pasidariau tokį pat menu kokį mėgau ant Openbox ir be to susikūriau klavišų kombinacijas visoms mėgstamiausioms programoms paleisti. Vėliau manau padarysiu dar daugiau. Labiausiai gundo viršuje esančios juostos „užskriptinimas“ taip, kad joje matyčiau tik ką noriu.

13 komentarų

 

# Tomas, stilius.net

Tiesa sakant man jau skaitant pradzia ir aptikus pirmuosius shortcut’us tampa nebeidomu, jei jis tvarkytu atsizvelgiant i tavo ipratima, prisitaikant prie tavo windows pozicianavimo, tada viskas butu ok, bet shortcut’ai langu isdestymui, yra kazkas keisto. Niekada to nesupratau ir nesuprasiu. Reikia kazko genealesnio, nei shortcut’u langu kurimui.

[]

 

# GODhack

Skonio reikalas: man tai neįdomu kievieną dieną isijungti PC ir sugaišt 15 minučių kol susidėlioju ir susitampau viską taip kaip man reikia ir visados vienodai, žymiai smagiau kai programos pačios atsiduria ten kur to nori ir kokio nori dydžio. Paleisdinėt kokią interneto naršyklę 4 pelės paspaudimais skirtingose vietose tai jau išvis mazochizmas.

galų gale rankiniu būdu tampomiem langam tuoj bus 20 metų laikas manau, bent man bent truputį atsinaujint nuo XXa.

[]

 

# Justinas, lelys.lt

Kad kiekvieną kartą nereiktų tvarkytis, aš naudoju suspend to disk. Nors jis ir ne viską atkuria taip kaip buvo.

[]

 

# hanniph

Kažkada buvau susimetęs Arch linux + Awesome WM, tai buvo kietai :) bet laptopo baterija žymiai trumpiau laike nei su kitais WM, tai Awesome teko keist į wmii :(

[]

 

# Emilis, emilis.info

Hmm… bet tai yra visokių langų naudojimo modelių. Mano abu monitoriai nėra dideli, tai tiesiog išdidinu langus per visą ekraną (Alt+Space x).

Anyway, kad jau naudoju Openbox+Tint2, tai bala žino prie ko vėliau galiu pereiti ;-). Ačiū už nuorodas.

[]

 

# Sigis (aka Devastatorius)

Dėkui už straipsnį.
Tikrai daug daug patogiau tvarkytis su langais pasidarė.

[]

 

# GODhack

Nėr už ką ;)

[]

 

# sirex, sirex.lt

Esu daug skaitęs apie tokio tipo langų valdytojus, bet taip ir neišdrysau nie vieno jų išbandyti. Bet matyt, per Kalėdų atostogas bus proga išbandyti… :)

[]

 

# brain5ide

Toks variantas tinka, kai window manageris reikalingas tik pasileisti n terminalo langų. n dažniausiai priklauso nuo ekrano ploto ir ekranų skaičiaus :)

[]

 

# Mopsiagalvis

Uzsimoviau ant darbinio ubunto. Ka as zinau. Nepatinka man dirbt ant tokio, taip ir norisi tampyti i shonus, minimaizinti ir t.t. Verciau gnomas. Tik jau edrumas shito wm yra labai mazas, tad zaidimams pats tas turetu buti.

[]

 

# GODhack

brain5ide, prisimeni gamezone.lt? :)
NZN kaip kitiem, bet man tinka viskam: ir Firefox ir pdf skaitymui ir kitkam.

[]

 

# brain5ide

Kurgi neprisiminsiu, vaikystės dienos prabėgo fleiminant su tamstele ten :D

[]

 

# Antanas

Jau metus nenustoju žavėtis i3wm patogumu ir paprastumu (tiems, kam klaviatūra – draugas:)
https://www.slant.co/versus/1288/1290/~awesome-wm_vs_i3

[]