Windows naudotojai, niekuomet neišbandę komandinės aplinkos galios labai skausmingai reaguoja linukse pamatę juodą konsolę. Jiems tai atsilikimo požymis. M$ jau pradeda suprasti, ką prarado ignoruodama komandinės aplinkos teikiamą naudą ─ Vistoj komandinė aplinka gerokai patobulinta. Bet svarbiausią pasekmę, vartotojų panieką komandinei aplinkai bus sunku įveikti. Toliau pateikiu kelias ypatybes, kurios komandinei aplinkai suteikia pranašumą prieš grafinę.
Komandinė eilutė greitesnė už pelę
Šiame teiginyje yra du aspektai. Pirma, konsolinės programos neturi resursų reikalaujančio grafinio apvalkalo, todėl vos įvedus komandą ir nuspaudus enter, ji vykdoma. Antra, gerai žinomas, neilgas komandas iš tikro greičiau įvesti nei susirasti reikiamą kortelę ir sudėlioti paukščiukus. Be to, komandinėje eilutėje yra nemažai palengvinimų vartotojui (pvz., TAB papildo failo pavadinimą arba išveda komandų ar failų sąrašą), kurie pagreitina net ilgos komandos įvedimą.
Žinoma, ne visais atvejais pelė bus lėtesnė, ypač jeigu nepamenat Linux komandų.
Komandinė aplinka daug lankstesnė už grafinį valdymą
Tai akivaizdu tiems, kas nuolat ja naudojasi. Iš tikro, grafinėje aplinkoje mygtukų ir paukščiukų pagalba bandoma sudėlioti kompiuteriui suprantamą komandą panašią į tą, kokią laisvai galėtumėt įvesti komandinėje eilutėje. Deja, su pele sudėlioti galima tik tiek, kiek jums leido programuotojas.
Grafinė aplinka neleidžia programuotojams išnaudoti visas programos galimybes. Jei jie bando nepaisyti apribojimų, programos valdymas gaunasi sudėtingas ir keblus, interfeisas užgriozdinamas įvairiausiais mygtukais. Todėl, kuriant programų valdymą, pasirenkamas kitas kelias – vartotojui pasiūlomos tik reikalingiausios savybės, kurių naudojimą lengva supaprastinti. Komandinė aplinka tokių apribojimų neturi.
Komandinė aplinka tiesiog galingesnė
Tai tas pats lankstumas padidintas N kartų. Jums tikriausiai tenka atliekant vieną užduotį naudotis keliomis programomis. Atliekat vieną veiksmą vienoje, išsaugot darbą į failą ir ta failą importuojat į kitą programą. O jei dar darbas pasirodo netobulas ir jį reikia pataisyti, kartojat tuos veiksmus iš naujo.
Komandinė aplinka visas komandas leidžia surašyti į vieną eilutę taip, kad kiekviena komanda darbo rezultatus perduotu kitai automatiškai. Vienas Enter paspaudimas ir visas darbas atliekamas iki galo be žmogaus įsikišimo.
Komandų vykdymą lengva automatizuoti
Grafinėje aplinkoje veiksmų automatizavimas galimas tik jei programoje tai numatyta. Dažnai makrokomandų kūrimas būna sudėtingesnis už komandinę eilutę.
Komandinėje aplinkoje bet kuri komanda ar programa gali išnaudoti visas aplinkos galimybes. Galite paleisti komandos vykdymą bet kuriuo metu. Nesvarbu ar tai muzikos paleidimas ar kompiuterio išjungimas užbaigus ilgai trunkantį darbą. Jums nebereikia sėdėti prie kompiuterio kol jis įvykdys eilinį žingsnį. Kompiuteris dirbs už jus 24 val. per parą 7 dienas per savaitę. Tiesa sakant, operacinės sistemos darbas yra pagrįstas būtent tokio automatizavimo galimybe.
Galiausiai svarbiausia priežastis
Komandinė aplinka leidžia pasijusti tikru savo kompiuterio šeimininku. Daugiau kompiuteris nebenurodinėja ką galite ir ko negalite daryti. Čia jūs valdovas, jūs įsakinėjate. Nenusakomas malonumas matyti, kaip paklusniai jūsų įsakymai vykdomi :-)
Šiuo straipsneliu aš neteigiu, kad grafinė aplinka išnyks. Jokiu būdu. Grafine aplinka patogu naudotis kai nereikia atlikti krūvos vienodų veiksmų, kai iš programos nereikalaujate atlikti daugiau nei ji gali. Taip pat yra darbų, pavyzdžiui piešimas, kuriuos be grafinės aplinkos būtu sunkiau atlikti.
Bet jeigu jūsų profesinėje veikloje yra labai daug sudėtingų pasikartojančių veiksmų, jums tiesiog būtina išmokti naudoti komandinę eilutę. Pastangos ją perprasti tikrai atsipirks!
4 komentarai
# kiras
Pagalvojau beskaitydamas, kad visai gerai būtų, kad ir piešimo programas galima būtų valdyti ir komandine eilute. Pvz: gimp new 512×512, gimp draw box 20,20,30,40, gimp save. Ir veiksmas ekrane matytųsi. Na, bet yra atskiros programėlės be grafinės aplinkos šitam dalykui.
[]# kiras
CAD-ų vartotojai sėkmingai verčiasi be pelės. Bet čia „kalta“ viena brėžinių savybė ─ iš anksto žinomi visi matmenys.
[]# kiras
bevardis-5871, gimp turi tokį dalyką kaip batch processing, kuriam naudojamas lisp interfeisas. O komandinėje eilutėje darbui su grafika yra skirtas ImageMagic programų rinkinys.
O komandos dažnai yra žymiai geriau dokumentuotos nei kokie nors grafiniai checkboxai. Tekstiniai konfigūraciniai failai taip pat gerai dokumentuoti nei perkrauti grafiniai langai.
[]# aur1mas » Blog Arch&hellip, aur1mas.xz.lt/?p=34
[…] Komandinė eilutė niekada neišnyks – unix komandinės eilutės privalumai lyginant su GUI ir windows komandine eilute (nelabai pirštai nori rašyti, jog windows turi komandinę eilutę :D) […]
[]