Bemąstant apie knygų ateitį toptelėjo mintis, kad popierinių knygų nykimo tendencijoje elektroninės knygos nėra galutinė stotelė. „Traukinys“ nesustos ir tokio daikto, kuris vadinasi „knyga“ nebeliks. Žinoma, ne visai neliks, bibliotekos neišnyks, liks kažkiek skaitančių popierines knygas kaip yra „vinilo“ gerbėjų. Bet elektroninių knygų neliks visai.
Kad suprastumėt apie ką aš, turiu priminti, kad knyga tėra informacijos laikmena. Labai specifinė laikmena. Su daugybe techninių ir ekonominių apribojimų. Būtent tie ribojimai knygą padarė tokią kokia ji yra dabar. Tie ribojimai suformavo jos naudojimo, kūrimo ir gamybos būdus. Kai kurie iš jų labai akivaizdūs ir plačiai aptarinėjami. Tai jos kaina, platinimo galimybės, pojūčiai ją laikant rankose, skaitant.
Dėl tų akivaizdžių savybių mes manom, kad tikrasis knygos pakaitalas yra elektroninė knyga ir kad ateis ji amžiams.
Bet knygų skaitomumas mažėja. Mažėja nenumaldomai. Galiausiai knygas ištiks kolapsas, vartotojiškos kultūros terpėje jų neliks.
Tik kodėl knygų skaitoma mažiau? Gal manot, kad mažėja raštingumas ir kaip pasekmė skaitančiųjų skaičius? Tikrai ne, esu tikras, kad perskaityto teksto vienetų kiekis (kuom juos matuojame?) didėja ir jis neišvengiamai didės toliau. Knygų skaitoma mažiau, bet internete yra tiek daug visokio skaitalo, kad net tenka į dienotvarkę įtraukti skaitymo valandas. To anksčiau man neteko daryti, nors knygas ir žurnalus skaityti labai mėgstu.
Ir vis dėlto, kodėl išnyks knygos? Knygos išnyks dėl jų „formato“. Čia omenį turiu knygos kaip fizinės laikmenos apribojimus, dėl kurių niekuomet lentynose nepamatysite 20 puslapių romano arba poezijos knygų sudarytų iš vieno trumpo eilėraščio. Tai ekonominių požiūriu beprasmės knygos. Yra daug literatūrinių žanrų, kurių jus nepamatysite knygos pavidale. Ar jie neįdomūs skaitytojams? Prisimenu, kaip nedrąsiai, niekam nežinomas poetas, teiraujasi apie jo poezijos išleidimo galimybes. Ir vėliau skolinasi pinigus tam, kad atspausdinti knygelę bent 20 vienetų tiražu… „Masiniam“ skaitytojui jis neįdomus, leidėjui taip pat.
Dauguma knygų yra 200-300 puslapių apimties (tai pas mus, turtingose šalyse optimalios yra storesnės), nes ekonominiu požiūriu tai optimalus dydis. Autoriai priversti tilpti į tokius rėmus. Leidyklos to reikalauja. Bet ko neparašinėsi. Yra ir plonesnių bei storesnių knygų, bet jos nepaisant didesnio santykinio pelno, absoliučiu pelno dydžiu (per laiko vienetą) yra leidėjams nepatrauklios. Tas pats ir su žanrais. Romanas? Gerai, išleisim. Pjesė? Poezija? Pasiteiraukit kitoj leidykloj… Trumpų kūrinių ir „neformatinių“ žanrų nišą anksčiau užpildydavo žurnalai (pvz., „Nemunas“). Internetas juos nugalabijo. Atėjo eilė knygoms.
Internetas keičia viską. Jame vietos yra visiems. Kiekvienas poetas gali rasti savo skaitytoją. Jame įmanomi net vieno žodžio kūriniai. Tiesa sakant galit rašyti net be žodžių, jei tik skaitytojai sugebės tai perskaityti ir įvertinti. Nėra jokių apribojimų. Ar tai reiškia, kad suklestės elektroninės knygos? Ne. Skaitytojams įdomūs patys įvairiausi žanrai, o elektroninės knygos bando pakeisti popierines kartu su jų formato apribojimais. Ne! Internetui formato apribojimai negalioja, jis formuoja visiškai naujus skaitymo įpročius. Ir tie įpročiai nelabai derinasi su knygų leidėjų primetamais reikalavimais.
Elektroninių knygų skaityklės — geras išradimas. Jos ilgai dirba su vienu įkrovimu, nejautrios saulės šviesai ir lengvos. Ateityje jos taps puikiais planšetiniais kompiuteriais ir kitokiais patogiais prietaisais. Šiuo metu, elektroninių knygų idėja skatina gamintojus jas tobulinti. Bet čia joms tik tarpinė stotelė. Elektroninių knygų ateityje nebus. Savo telefonuose ir planšetuose vietoj jų skaitysime apsakymus, eilėraščius, romanus, straipsnius, apybraižas, anekdotus, pjeses ir kitokius įvairiausio žanro kūrinius. Bet tik ne knygas.
40 komentarų
# Dali.us, dali.us
Manyčiau praplėsk savo supratimą apie knygą.. ir jos neišnyks :)
[]Į tą patį elektroninės knygos skaitytuvą gali pakrauti ir po vieną eilėraštį. Tikriausiai formatai knygų ir kitų rašliavų kis (tikriausiai puslapių mažėjimo linkme, nes niekas neturi daug laiko skaityti), bet skaitalai liks.. galbūt bus labiau klasifikuojama pagal žanrus (romanas, apysaką) o ne vadinama abstrakčiy knyga, bet negi pavadinime esme ?
# Dalius, dalius.tumblr.com
Taip ir nesupratau kas anot tavęs yra knyga.
[]# ech.., paulius.aleliunas.lt
O nebuvo kalbama, kad išnyks radijas. Taip ir knyga neišnyks. Taip, ji transformuosis, keisis, bet ji liks. Čia turėčiau pritarti pirmajam Daliui.
[]# :P
Klaidžiojant interneto platybėse teko rasti įdomią frazę su kūrybos internete įvertinimu – „Mokslininkai mano, kad jei milijonas beždžionių nuolat spausdintų su spausdinimo mašinėle, tai anksčiau ar vėliau jos parašytų Šekspyro lygio kūrinių. Mes tuo tarpu dabar dėka interneto žinome, kad tai yra visiška nesąmonė.”.
[]Absoliuti dauguma (~99,99%) internetinės kūrybos yra beprasmybės neturinčios jokios išliekamosios vertės (bent jau viena iš dviejų), tad vilties pakeisti knygas vargu ar yra. Aišku yra galimybė, kad rimti žmonės pasuks iš leidyklų į internetą, bet tas yra smarkiai abejotina – kodėl autorius turi rinktis vieną knygos (=kūrinio) saugojimo ir platinimo būdą? Nors internetas (www prasme) gyvas jau ~20 metų, bet realiai nežinau nei vieno autoriaus, kuris rinktųsi tik elektroninį knygos platinimą (išimtis nebent wiki-knygoms, bet ir jos dažnai siūlo pdf, kurį rekomenduoja atsispausdinti), nors žinau kelis, kurie platiną savo knygą tiek nemokamai internete, tiek siūlo įsigyti spausdintą kopiją knygyne.
Keista iš Linuxoidų girdėti smerkimus (bent taip man pasirodė), kad knygos bus kaip vinilas („užsilikusi nepopuliari technologija”). Juk Linux taipogi yra nepopuliari (specifinio paplitimo), užsilikusi (šaknys, juk gilesnės nei Windows’ų) technologija.
# scania, scaniagti.blogspot.com
Tarkim – knygos išnyko. Visos pramogos – filmai, muzika, serialai (kažkokiais kitais pavidalais), ir TV (ar kokia ten technologija) – jūs tik pagalvokit, kaip lengviau būtų valdžiai skleisti iedologiją, kai žmonės mąstytų kaip vienas. O dabarčiai vertinti būtina istorija, kurios taip visi nemėgsta mokytis – taigi, knygų dingimas būtų kažkam naudingas :)
[]# kiras,
Nei pramogos, nei skaitymas neišnyks. Priešingai, atsiradus internetui žmonės kaip tik daugiau skaito aplamai tekstų. Bet knygų skaitymas mažėja. Įpročiai ir tradicijos paprasčiausiai transformuojasi.
„Knygos bus visada“ — dogma, kuriai nepritariu.
Aš knygų nesmerkiu. Tiesiog tvirtinu, kad ta technologija priklauso praeičiai. Linuksas (tiksliau, atviras kodas) yra ateities dalykas.
[]# kiras,
#Dali.us
Daikto pavadinimas asocijuojasi su konkrečiom to daikto savybėm. Jei kalbam apie knygų (kad ir elektroninių) pardavimų apimtis, neįskaičiuojam nei trumpų apsakymėlių, nei anekdotų pardavimo SMS-ais.
O juk galima neapsiriboti internetiniu knygynu pardavinėjančiu tik knygas. Ateityje laimės tie apsukrūs verslininkai, kurie į internetinę parekybą įtrauks ir trumpučius tekstus, neapsiribos vien „knygos“ sąvoka.
Kol kas tematau leidėjus, kurie skundžiasi, jog knygų pardavimai mažėja. Tegul jie pamąsto plačiau — perskaitomų tekstų kiekis didėja ir to potencialo dar nesiruošiama komercializuoti.
[]# :P
Kad technologija priklauso praeičiai nereiškia, kad ji yra prastesnė ar kad ji išnyks. Metantis į kitas, ne technologines, sritis galima būtų pavyzdžiais minėti krokodilus, ryklius, tarakonus – visi jie yra palyginus seni, bet nei vienam negresia išnykimas vien dėl to. Reikalingas visais požiūriais geresnis pakaitalas norint, kad kažkas išnyktų.
[]Kas dėl AK ateities, tai ji kaip ir knygų ar visos žmonijos ateitis yra miglota – gal 2012 atskris ateiviai ir lieps visiems naudoti Apple produkciją, o knygas skaityti su iPadu ;]]
# Andrius
„Bet knygų skaitomumas mažėja. Mažėja nenumaldomai….”
Teiginys paremtas … kuo?
Kuo skiriasi teigimas:
„Bet knygų skaitomumas didėja. Didėja nenumaldomai…”
Jis vienodai nepagrįstas.
[]# kiras,
#:P
„Praeičiai“, turiu omenį, kad nebeatitinka šiuolaikinių poreikių, nebepajėgūs konkuruoti. Internete galima platinti pačių įvairiausių formatų ir žanro tekstų. Knygos formatas, dėl techninių ir ekonominių priežasčių tų poreikių nebepatenkina. Ir tą formatą, beveik vienas prie vieno bandoma perkelti į elektroninę erdvę.
Galima būtu perpozicionuoti „el. knygos“ sąvoką, kad ji reikštų net leidinį sudarytą iš vieno anekdoto. Bet tai sunku ir beprasmiška. Paprasčiau nieko nedaryti, „el. knygos“ sąvoka pati išnyks su visais trūkumais.
Tie kas orientuosis į knygas ir ignoruos visus kitus tekstus (vertus dėmesio) išnyks kartu su knygomis.
Tarp kitko, internete pasitaiko įdomių kūrinių, kuriuos su malonumu perskaitai per penkias minutes. Ir jie tikrai nėra „beprasmybės neturinčios jokios išliekamosios vertės“.
[]# Emilis, emilis.info
Ačiū už įžvalgą apie knygas. Gal truputį hiperbolizuota, bet man ji patiko.
Paantrinsiu Andriui, kad prieš kalbant apie knygų skaitomumą bei apie tai kiek žmonės skaito ar neskaito — geriau pasidomėti ir pagrįsti tyrimų duomenimis, o ne spekuliuoti.
Aš šioje vietoje spėčiau, kad popierinių knygų leidyba menksta, bet taip pat mažėja raštingumas ir skaitančiųjų skaičius.
Suraskit kas nors tyrimų duomenis ir žinosime, kas teisingai spėja ;-)
[]# kiras,
Nenorėjau dėti statistikos, nes ją interpretuojant galima [pagrįsti|paneigti] bet kokį teiginį. Pastabą priimu. Štai „Lietuvos spaudos statistika. 2008m.“ (PDF, 156KB)
Tai kas išleista, nėra tikslus skaitymo įpročių atspindys, bet vis dėlto: bendro išleistų knygų tiražo mažėjimas akivaizdus (-10% lyginant su 2007) ir „Elektroninių išteklių fizinėse laikmenose užregistruota 76% daugiau“. Bendrai ten skaičiai ne tokie dramatiški kaip aš čia rašau, ir taip, iš tiesų, mano nuomonė truputį perdėta. Tas nykimo procesas gali užsitęsti 10 ar 20 metų.
Apie skaitymą internete tyrimų nemačiau, bet kažkur yra statistika apie lankytojų skaičių ir laiką praleidžiamą internete. Tie skaičiai didėja. O aš spėju, kad lankytojai ne vien porno žiūri, bet ir skaito.
Kitaip sakant, tai ką praranda popieriniai leidiniai, įgija elektroniniai. Prie viso to aš pridedu idėją, kad popierinės knygos formatas per ankštas elektroninei erdvei.
[]# :P
Na taip, tendencija yra, bet klausimas ar tikrai „knygų nepajėgumas” yra visa to priežastis? Juk priežasčių galima sugalvoti ir daugiau – pvz. Emilis visai teisingai paminėjo menkstantį raštingumą. Aš daugiau susiduriu su tuo, kad kuo jaunesnis žmogus, tuo jam sunkiau išlaikyti savo dėmesį vienoje vietoje ilgesnį laiką, dėl ko didesnės apimties kūrinių skaitymas tampa neįmanomu dalyku. Tuo tarpu menkavertės interneto nulaužto nago dramos tampa labai paklausiu dalyku, mat ir aktuali mintis vystoma ir „kūryba” per 5 minutes padaroma, bei perskaitoma.
[]Taip pat tai, kad tendencija dabar yra stebima visiškai nereiškia, kad ji bus stebima ir toliau. Žvelgiant bendrai į istoriją galima įžvelgti kultūrinio nuosmukius ir pakilimus (pvz. antika-viduramžiai-renesansas), tad galima būtų teigti, kad poreikis aukštai kultūrai yra cikliškas – šviesuolių era keičiama budulių eros, kurią vėl keičia šviesuolių era.
# kiras,
Apie raštingumo lygį šiuo metu pasakyti negaliu nieko. Retai susiduriu su mokiniais. Dėl cikliškumo tai pritariu, vėliau ar anksčiau Lietuva atsigaus.
Bet kad „aukštoji kultūra“ gražins mums „knygų erą“, sutikti negaliu. Internetas neleidžia.
[]# Pirlimpompom
Isnyks ne elektronines knygos, o elektroniniu knygu skaitytuvai tokie kokie egzistuoja dabar, o ju vieta uzims naujieji multifunkciniai irenginiai su plansetiniais ekranais. Ar teisingai supratau autoriaus ateities vizija?
Man rodos cia isivele klaidele del elektronines knygos termino, del ko ir ivyko visas nesusikalbejimas.
Kitas dalykas, del knygu skaitomumo. Manau naturalu, kad jis mazeje kai atsirado visa begale pramogu. Kaip cia kazkas minejo kai kuriems demesi sunku nulaikyt beskaitant, tai kur kas lengviau isijungt koki filma kuris uzbombarduoja tave vaizdineis. Kiti pramogauja su alkoholiu kokiam koncerte, ar siaip kur klube sportuoja, o grize narso forumus ir nusisikt jiems ant tu knygu. Bet, kad ir kaip butu manau isliks zmoniu kuriems vietoj kokio Lost serialo pries miega labiau patiks perskaityt kokios fantastines knygos skyriu :)
[]# kiras,
Supratai neteisingai. Išnyks būtent e-knygos, kaip atgyvenęs dalykas. O e-knygų skaityklės čia atsidūrė „tinkamu metu tinkamoj vietoj“, taip jau sutapo. Jų vystymasis nueis savo keliu, nė nepastebės e-knygų dingimo.
Dėl pramogų irgi nesutinku. Televizija išgyvena ne pačius geriausius laikus. Raštingi žmonės jos nebežiūri, progresyviausi jau daug metų. Televizija tiesiog priversta susirinkti tuos kurie liko :(
[]# kiras,
…fantastinės knygos skyrių pilnai gali pakeisti mokslo populiarinimo straipsnis. O tai jau ne knyga :)
[]# Pawka, pawka.linija.net
Kaip supratau šį įrašą, teigi, jog knygos praranda populiarumą dėl to, kad joms reikia skirti daug laiko. Daug paprasčiau ir greičiau perskaityti keletą trumpų apsakymų/straipsnių. Jei taip, tai tęsiam toliau.
Apsibrėžkim knygos sąvoką, nesigilinant į jos laikymo formatą (materialų ar skaitmeninį). Tarkim knyga yra kūrinys, susidedantis iš daugiau nei 49 A4 puslapių. Parašyti dėmesio vertą knygą yra sudėtingiau nei parašyti kelių lapų straipsniuką. Parašyt trumpą blevyzgą gali bet kas ir kuo ji trumpesnė, tuo jos vertė mažesnė turint omeny santykį tarp visų pasiekiamų panašaus ilgio tekstų. Turiu omeny, kad jei tekstus rūšiuojant pagal ilgį, tai pvz tarp 5 puslapių tekstų yra daug didesnis procentas šūdo nei tarp 10 puslapių tekstų ir t.t. Žinoma tai vienareikšmiškai nereiškia, kad kuo ilgesnis turinys, tuo geresnė knyga, tačiau, kad parašyti daugiau turinio, reikia ir daugiau darbo įdėti. O kad įdėti daugiau darbo, reikia tam aukoti savo laiką. O jei jau aukoji savo laiką (daug laiko), tai tikrai neaukotum šiaip sau, o stengiesi, kad rezultatas būtų kokybiškas. Iš to gaunasi, kad ilgesni kūriniai, dažniau bus kokybiški, nei tie trumpieji.
Pasižiūrėkim į interneto portalus. Apie aukšto lygio žurnalistiką jau galime pamiršti, nes dauguma straipsnių yra kiemo blogerių lygio. Būtent todėl žmonės ir perka tokius žurnalus kaip „Valstybė” – jie nori kokybiško turinio. Tas pats ir su knygom: atsibos dviejų puslapių straipsniukai iš kurių mažai naudos, visada bus žmonių, kurie reikalaus kokybiško produkto, o likusi budulių armija tupės one.lt analoguose.
Kokiuose pavidaluose knyga egzistuos, čia jau nebesvarbu. Kažkada suskaičiau Neuromancer’į txt failiukuose ir nuo to turinys nei kiek nenukentėjo.
[]# kiras,
Neteisingai supratai, ne skaitymo laikas esmė. Įsivaizduok, kad šalia tavo namų esančioje mažytėje parduotuvėlėje yra labai mažas pasirinkimas, tik patys būtiniausi produktai. Tokiu pačiu atstumu nuo tavęs — Akropolis. Kurioje parduotuvėje lankysies ir kodėl?
Knygos, tai tokios mažos parduotuvėlės į kurias telpa ribotas
prekiųžanrų pasirinkimas. Jei skaitytojas norės kažko daugiau, turės važiuoti įAkropolįinternetą.Parašyti dėmesio vertą knygą ne sudėtingiau, tiesiog rašytojai yra verčiami (dėl tradicijų, pirkėjų lūkesčių ir leidėjų) rašyti konkrečios apimties knygas. Nei mažesnes nei didesnes. Kad parašyti trumpą, puikų kūrinį, talento reikia tiek pat daug. Tai kad internetas užverstas blevyzgom (o Akropolis kinietišku šlamštu), visai nereiškia jog visi kūriniai tokie. Tiesiog juos sunkiau rasti.
e-knygos pavidalas pasikeis ant tiek smarkiai, kad tai nebebus knyga. Todėl ir sakau, knygos išnyks.
[]# kiras,
Tarp kitko. Kai kalbam apie knygų skaitytojus, mes neturim omenį „budulių“.
[]# Pawka, pawka.linija.net
Pats knygos formatas neapriboja jos turinio (nekalbėkim apie kokius viedo-intarpus skaitmeninėse versijose, nes tai visgi knyga, o ne filmas). O dar šiais laikais, kai norint skaityti nebereikia eiti iš namų ar laukti mėnesį kol atkeliaus prekės iš Amazono: gali internetu nusipirkęs jau už kelių minučių skaityti ką panorėjęs. Tai pagrindinis e-knygų bonusas.
Kuria kryptimi tavo nuomone keisis e. knygos pavidalas? Jei atmetus spalvotus puslapius, patogesnę navigaciją ir pan, tai aš tai sunkiai įsivaizduoju (būtent sunkiai įsivaizduoju, tačiau neteigiu kad taip nebus). Vistiek išliks didesnės ar mažesnės apimties teksto gabalas, kuriam suvartoti reiks laiko.
Knygų išnykimui trukdo dar vienas labai svarbus faktorius: jų yra prirašyta begalė. Kalbu vėlgi ne apie popierinio formato išnykimą o apie knygą kaip struktūrą. Pvz. mano šiemet perskaitytos trys paskutinės knygos yra parašytos 1988, 1993 (Naujausios Eridano išleistos Issaco Asimovo knygos iš Fondo sesijos) ir 2008 (Wikinomics). Kaip matai, kelios iš jų yra ne pačios naujausios, tačiau vis dar įdomios. Metams bėgant jų įdomumas neišblės (na nebent Wikinomics). Dar nusipirkau „I, Robot” e-book’ą. Jis išvis parašytas 1950. Grožinė literatūra nesensta.
Galima galvoti, kad tokiu atveju neišnyks senos knygos, tačiau naujų nieks neberašys, nes tai bus nepopuliaru. Bet manau, kad jei kažkas matys, kad senos knygos yra populiarios, tai taip pat bandys tą patį pakartoti. Čia ir gausis uždaras ratas.
[]# kiras,
Sakydamas, kad e-knygos išnyks, kalbu apie progresą, o ne regresą. Knygos formato išnykimas panaikins tradicijų ir senų technologijų primestus ribojimus, daugiau galimybių turės marginaliniai žanrai, gal netgi atsiras daug naujų, mums nematytų. Jei autorius nebus priverstas parašyti „250 psl. romaną, su ugninga veikėja, iki birželio pradžios“, jis rašys tai kas jam arčiau širdies ir taip kaip jis pats to nori. Gal net po skyrių kas mėnesį ir kelių metų bėgyje parašys savotišką serialą :)
Toks „serialas“ netelpa į jokius „knygos“ rėmus. Ne tas formatas (nemaišykit su išmatavimais ir svoriu)! Naujų žanrų ir pateikimo formų atsiradimu reikia džiaugtis, nėra čia ko lieti ašarų dėl išnyksiančių e-knygų.
O senos knygos niekur nedings. Bibliotekos taip pat. Ir garantuotai jos persikels į skaitmeninę erdvę. Tuom taip pat reikia džiaugtis.
[]# Lori Pyrstas, sudukultas.lt
Neišnykimo gynėjai, pezate pezalus. Pasakykite kiek ir kokių knygų perskaitėte pernai ir šiemet. Nepriskaičiuokite tų knygų, kurias „būtinai būtinai reikės perskaityti tikrai tikrai, nes labai geros, kultinės, p*yzė ir tt.).
[]Taip pat nepriskaiciuokite, skaitytų recenzijų ir citatų iš NewYorkTimes ant viršelio.
Tai kiek gi perskaitėte?
# :P
#kiras: Šnekėdamas apie artėjančią „budulių” erą turėjau galvoje interneto iškilimą, juk kaip anksčiau rašiau – internetas yra puikus paneigimas mokslininkų įsitikinimo apie milijoną beždžionių ir Šekspyro lygį. Taip internetas yra puikus įrankis, bet juo netinkamai naudojasi krūvos netinkamų žmonių. Blogiausia, kad toks elgesys taip pat yra skatinamas.
[]Šnekant apie „serialus”, tai berods S.King’as vieną savos knygos juodraščių po skyrių postino internete. Knyga visgi buvo išleista. Taip pat buvo vienas rusų fantastas, kuris taipogi po skyrių postino juodraščius. Knyga (berods vadinasi „Metro 2034”) visgi buvo išleista. Mokslininkai taip pat savo darbų juodraščius postina internete, bet žurnalai vistiek yra perkami (kai kurie pagal apimtį, nors ir ne turinį, kaip tikros knygos). Taigi tas jau yra daroma, bet jokio knygų nykimo dėl konkuruojančios technologijos atsiradimo net nesimato!
Aš knygą suprantu kaip didelės apimties pramoginį kūrinį teksto pagrindu. Ir nematau prielaidų knygai išnykti ar išlikti, mat ateitis nėra taip „teplept” prognozuojama.
# Pawka, pawka.linija.net
Visiškai sutinku su keistoku nicku „:P” pasivadinusio komentuotojo nuomone. Parašei praktiškai tą patį, ką norėjau išdėstyt ir aš (S. Kingas, knygos apimtis ir žurnalai).
Nelabai suprantu, kodėl @kiras įsikalei, kad visi autoriai yra spaudžiami iki xxx datos parašyt kūrinį. O jei taip būtų, kodėl jie nebūtų analogiškai spaudžiami parašyti po mažą dalį kūrinio ir periodiškai postint į internetą (kaip S. Kingo pavyzdys). Argi čia nebūtų tas pats?
[]# kiras,
S. Kingas eksperimentuoja su naujom technologijom, tai puiku. Kuo daugiau eksperimentų tuo geriau. Bet juk nemanot, kad po vieno kito eksperimento, staiga, pasaulis ims ir apsivers aukštyn kojomis. Tam reikia laiko. Progresui visada reikia laiko ir daug. Tik katastrofos nutinka staiga.
#Pawka, verslas visada stengiasi pagreitinti pelnų gavimą. Tekstai ir internete pardavinėjami, tikriausiai spaudimas neišnyks. Tiesiog daugiau autorių gali apsieiti be leidėjų.
[]# kiras,
#:P, kol nebuvo interneto buduliai nieko neskaitė, dabar nors one.lt paskaito ir netgi pakomentuoja „ane?“. Sakyčiau tai milžiniškas progresas didinantis skaitančiųjų kiekį :D
[]# Pirlimpompom
Ir vistiek nepaaiskini kas ta knyga zada pakeist :)
„Televizija išgyvena ne pačius geriausius laikus. Raštingi žmonės jos nebežiūri, progresyviausi jau daug metų. Televizija tiesiog priversta susirinkti tuos kurie liko :(”
Televizijos niekur ir neminejau. Argi „rastingieji zmones” neziuri filmu? Neina i kinoteatrus ar siaip i teatra? (teatras jau turbut irgi pagal autoriu isnyko? :D )
„…fantastinės knygos skyrių pilnai gali pakeisti mokslo populiarinimo straipsnis. O tai jau ne knyga :)”
??? :D O mokslo populiarinimo straipsni pilnai gali pakeist fantastines knyga. O tai jau knyga. :))) Ne nu rimtai jeigu as noriu paskaityt kokia linksma istorija kur koks trolis skraido uzsilipes ant drakono, tai kokio velnio man skaityt mokslo populerinimo straipsni?
„Knygos, tai tokios mažos parduotuvėlės į kurias telpa ribotas prekių žanrų pasirinkimas. Jei skaitytojas norės kažko daugiau, turės važiuoti į Akropolį internetą.”
Ok tai dabar pagal tave atsiras kazkokie uber super nauji zanrai kurie visus senesnius zanrus isdes i suns dienas, tad senuju nieks nei rasys, nei skaitys ir sie isnyks? Visi prie blogu ir penkiu minuciu istoriju pereis? :D
„Parašyti dėmesio vertą knygą ne sudėtingiau, tiesiog rašytojai yra verčiami (dėl tradicijų, pirkėjų lūkesčių ir leidėjų) rašyti konkrečios apimties knygas. Nei mažesnes nei didesnes. Kad parašyti trumpą, puikų kūrinį, talento reikia tiek pat daug”
Dideles apimties kurinius galim skaidyti ir leisti per keles knygas. Kaip knyga isleist sunkiau tik mazos apimties kurinius. (nebent tai trumpute pasaka vaikams su paveikliukais per visa lapa :D )
Kazkur ten rasei del zmogaus kuris paraso trumpa eilerastuka ir jo negali isleist kaip knygos, na ir? Is tiesu jis gali isleist knyga su tuo eilerastuku, tik isleidus tokia knyga kazin ar ji atsipirktu. Tai va jis, nusprendzia is savo lesu neleist to vieno eilerascio ir sau ramiai pradeda rasyt tuos savo eilerascius kazkoki bloga, text faila, uzrasu knygute, ant sienu… raso, raso ir pries mirti sugalvoja visus savo kurinius apibendrint ir stai viska surinkes sudeda i viena knyga Vardenis Pavardenis – „Poezija per gyvenima”. Ir cia nesvarbu ar jis tai kaip knyga paliks tik savo anukams ar ja isleis visam pasauliui.
„jis rašys tai kas jam arčiau širdies ir taip kaip jis pats to nori.”
Suprantu, kad yra tokiu kurie raso del pinigu… Bet netikiu, kad visi rasytojai per prievarta ir su didziausiu skausmo stenejo savo kurinius, tuo labiau, kad zinau, kad kai kurie autoriai savo knygas internete platina nemokamai. Pvz. lietuviskos Justino Zilinsko „Gugis – giriu kaukas ir zmonių draugas” ar Ramualdo Drakso „Zmogus.”
„Gal net po skyrių kas mėnesį ir kelių metų bėgyje parašys savotišką serialą :)
Toks „serialas“ netelpa į jokius „knygos“ rėmus.”
Na ir kadangi tas „serialas” visiems labai patiko tai autorius nuspres visa ji sudet i viena knyga :D Vaje..
„Tai kiek gi perskaitėte?”
[]Siais metais trys knygutes.
Giedriaus Vilpisausko – Vejas nuo juros
John E. Stith – Neverendo Paslaptis
Vernor Vinge – Kur baigiasi vaivorykstes
Praejusiais metais taipogi skaiciau, bet nemanau, kad yra reikalo cia sudarinet tuos sarasus.
# Pirlimpompom
Ai tai va paaiskinkit man jaunam, kvailam kokia numatoma technologija zada pakeist knygas/e-knygas?
Vien tai, kad blogai ir delfis negali knygom vadintis?
Sita isvedziau is „Ateityje laimės tie apsukrūs verslininkai, kurie į internetinę parekybą įtrauks ir trumpučius tekstus, neapsiribos vien „knygos“ sąvoka.” :))
O siaip yra internitiu portalu uz kuriu turini reik moket, bet vistiek nesuprantu kuom tai siejas su grozine literatura ir panasiai… Keista, kad laikrasciai atsirado knygos neisnyko, ane? :D
[]# gz
Man asmeniškai skaityti knyga internete – šlykštu, nesugebu net normalesnio straipsnio perskaityti, nes tai paprasčiausiai labai nepatogu. Knygos, tokios kokios yra dabar, tikrai ilgai neišnyks, o galbūt niekada neišnyks kol šia žeme žmogus vaikšto. Atminkim iš istorijos – knyga atsirado vos atsiradus raštui ir iki šiol ji nedingsta. Beto, visa mūsų vakarietiška kultūra – rašto kultūra. Jos nenugalės jokia masine kultūra, o toji masine kultūra tikrai išnyks kaip ir visos panašios kultūros. O knyga – ne.
[]# scania, scaniagti.blogspot.com
Nežinau, kiek pernai perskaičiau, bet šiemet jau perskaičiau keliolika knygučių. Na, patinka man fantastika labai :)
[]Bėda tik, kad autorių tūkstančiai; pasirinkti ką skaityti – ne problema, o katastrofa. Atsiliepimai forumuose nepadeda nė kiek – dažnai nuomonė perskaičius būna priešinga.
Oi, berods nepaminėjau, kad skaitau telefone? Ir kad knygas imu dyyydžiulėse interneto bibliotekose rusų kalba?
Tada žinokit, kad Lietuvoje nėra knygų. Palyginus su anglų ar rusų kalbomis – ir natūralu, kiek čia tos Lietuvos, kiek čia tų rašytojų ar vertėjų… :D
Ir nesvarbu, tai p-knygos ar e-knygos :)
Vis tik prognozuoti knygos ateitį vertėtų pagal pasaulinę statistiką; pas mus skaitančių nedaug. Ir mažėja :D
# Flyer
#Pirlimpompom: Aš irgi nesuprantu, kas pakeis knygas ir kodėl tie kūriniai nebegalės vadintis knygomis? Kas man draudžia bet kokį tekstinį failą vadinti e-knyga? Kaip apibrėžti e-knygos formatą, jei apimtis neturi reikšmės?
[]# kiras,
#Flyer
Suvokimas, kas yra kas priklauso nuo tradicijų, nuo nerašyto sutarimo, ką vadiname knyga ir e-knyga. Tas suvokimas yra įaugęs į smegenis ir jo lengvai neišmuši.
Tu pabandyk išsaugoti e-knygos faile kokį nors trumpą tekstuką, tarkim labai patikusį tinklaraščio įrašą. Duok kitam žmogui ir pasakyk jog čia knyga. Kaip manai, kokios reakcijos susilauksi?
Tekstų įvairovė internete yra labai didelė, ir tik nedidelę dalį tų tekstų galime vadinti knygomis.
[]# pabirulis
Kažką neramina nostalgija..
Kažkieno mintys grežiojasi atgalios, nueito kelio..
Kažkas prisėdo pailsėti, paspelioti, ar rytoj lis ar snigs..
Na, kad jau prisėdom, tai pamintykim.
Kodėl dabar butinai sustoti ties telefonais ir planšetais? Tai ne vidurys, na nebent tau jau virš 60-ties. Net ir tuomet išaušta naujas rytas, nauja pradžia, kasdien..
Jau dabar tinkle galime atrasti 2D ar 3D video akinių. -> Vystomos smegenų impulsais valdomos sistemos. -> Nanotechnologija taip pat nestovi vietoj.
Kad jau speliojame. Kokią dieną mūsų pačių kūnai galės tapti, bent dalinai, prietaisais priimančiais skaitmenine informaciją kaip dauguma mums žinomų elektroninių prietaisų. Informaciją smegenys gaus arba tiesiogiai arba per nervų sistemą. Žmogaus kūnas ir nanorobotai taps bendras simbiozinis organizmas. Dilemos robotai, ar žmogus nebeliks, nes patys nebebūsime, nei robotai, nei žmones. Nors kaip taisyklė žmonės niekaip nespėja pribręsti prie naujų technologijų. Todėl koks negeras, egocentriškas žmogelis, o gal ir ne vienas, privirs daug „negeros nano košės”. Ir atvirasi kodas liks tik kokioje velnio pamirštoje Arkties tupykloje.. Na, Gal bus taip, o gal kitaip.. Jau dabar tų „gal” 3 variantus primintyjau.
Vaje, man gal rašytoju tapti? Nors ne, rašytojai per ilgai sėdi vietoj.. ;D
[]# pabirulis
Beje, gal kas žino ar yra kokia kompensacija už delninuko sulietuvinimą? Nes internete radau pigiausią variantą už 60 doleriu. Gaunas nepigus kultūros puoselėjimas..
[]# neblogas
knygos neisnyks, visada bus zmoniu kurie mieliau skaitys popierini varianta.
[]# kiras,
Tarp kitko. Iš mano skaitytų knygų, labiausiai prie „knygos formato“ pritemptos buvo visokios „tapk milijonierium per penkias minutes“. Jų idėjai išdėstyti pakaktų vos kelių puslapių, visi likusieji 200 tėra pilstymas iš tuščio į kiaurą.
Spėju, jei tokių “knygų„ autoriams nereiktu užpildyti 200 psl. visokiu šlamštu, jiems liktu laiko dar dvidešimčiai penkiaminučių idėjų…
Aš nežinau kas blogiau, viena knyga pilna vandenėlio, ar dvidešimt „genialių“ idėjų :-/
[]# pabirulis
:D Na, antraštė „Knygos išnyks. Elektroninės taip pat” gal ir per aštri, net pasakyčiau provokuojanti nemažiau nei „Tapk milionieriumi per penkias minutes”. Manau geriau tiktu „Popierinės knygos – antikvaras? Dar ne!?”. Nors ir šią dieną netrūksta „eksliuzyvo” megėjų neatsisakysiančių pasmaguriauti delikatesu iš baltojo tigro širdies. Aš , asmeniškai, mieliau rinkčiausi skaityti elektronynę knygą pavėsyje nei popierinę be pavėsio..
[]# kiras,
Kas pakeis „knygą“? – „Kūrinys“.
Kūrinio sąvoka platesnė už knygos. Matematiškai išsireiškiant – knyga yra kūrinių aibės poaibis.
Tai va, verslui reikia labiau orientuotis į kūriniu o ne knygas.
[]# Elektroninės, inteaktyvi&hellip, hokusiene.wordpress.com/2013/01/25/elektronines-inteaktyvios-knygos
[…] autorių mintys: Elektroninės knygos internetiniame knygyne pasirodys anksčiau nei spausdintos Knygos išnyks. Elektroninės taip pat Elektroninės knygos žavi pranašumais, bet Lietuvoje dar stokoje populiarumo Nauji iššūkiai […]
[]