visko po truputį

Stambių programų era kada nors baigsis

2009-04-17, kiras

Tokie monstrai-programų rinkiniai kaip XXXL Office privalo išnykti. Iš atviro kodo programų sąrašo, žinoma.

PĮ rinkiniai buvo sugalvoti ne dėl to, kad žmonėms naudotis jomis būtu patogiau. Vidutiniai vartotojai teišnaudoja kokius 5% jų galimybių. Dideli Paketai buvo sugalvoti todėl, kad korporacijoms programas taip patogiau platinti ir būtent taip lengviau išlaikyti rinką. Pagalvokit, kas paprasčiau, sukurti nedidelio tekstų redaktoriaus konkurentą ar išpūsto, griozdiško Office paketo?

Rinkodaros specai lemingus pakabino ant kabliuko su teiginiu „o ką aš darysiu jei man prireiks X funkcijos?“. Taip „nuosekliai“ mąstant kompiuteryje turėtu likti tik viena programa-gigantė atliekanti visas įmanomas funkcijas. Suprantama, tokiai logikai korporacijos tyliai nesipriešina, joms tai naudinga.

O kaip yra iš tikro? Ko reikia vartotojui? Mano atsakymas ─ vartotojui reikia nedidelių, lengvai perprantamų programų. Didelį programų paketą perprasti, išmokti juo naudotis reikia daug laiko. Kad padėti visą tai, ko reikia ir nereikia, sukišti į galvą, kuriasi įvairūs kursai. Ir vis vien, prie technikos nelinkę žmonės, kas kartą pasileidę „monstrą“, grybauja ieškodami jiems reikiamų funkcijų. Bet pasiūlykit vartotojui tuos 5% kurių jam tikrai reikia ir jis mokymuisi sugaiš visai nedaug laiko. O tai yra gerai vartotojui ir įmonei kurios darbui reikalingi kaip tik tokie, specializuoti įrankiai.

Kaip turėtu atrodyti nedidelės, „5%-ų“ PĮ? Tarkim sekretorei iš tekstų redaktoriaus tereikia tipiškų raštų rengimo galimybės o vertėjams to nereikia. Vadybininkams praverstu priemonės komandiniam darbui su dokumentais, o rašytojui svarbu valdyti knygos struktūrą. Kiekvienam savo. Kiekvienam atskira, nesudėtinga programa. Nors ką čia daug aiškinti, pasižiūrėkit į PĮ skirtą kokiems nors aiFounams, pasižiūrėkit į ateitį.

Ir čia puikiai pasitarnauja atviro kodo kūrimo principai. Jie geri tuom, kad nebereikia to paties kodo kurti iš naujo, tiesiog sukomplektuojat jau turimą kodą ir gaunat programą su naujomis galimybėmis. Gaunat kiekvienos profesijos poreikius atitinkančias programas. Daug nedidelių, puikių programų.

Tam tereikia vieno dalyko, atsisakyti seno, korporacijų primesto mastymo. Atviras kodas neturėtu kopijuoti korporacijų produktų platinimo metodų.

10 komentarų

 

# Nerijus

Laba diena,

O kaip su apmokymais? Kiekvienam vis reikes su kiekviena programa mokintis is naujo? Pakeisi darboviete, bus kita programa ir mokysies is naujo? Siektiek pakeisi darbo specifika, is vadybininko patapsi sektretoriu ir vel – mokykis is naujo. Arba dar geriau: turi kelis hobby, – rasyti ir tekstus redaguoti- pirksi dvi programas – viena rasymui, kita knygos strukturos valdymui, trecia gal spausdinimui?

[]

 

# Karvė

Nerijau, jei programa gera, o žmogus žino, ko nori, tai mokytis taps labai paprasta. Ypač, kai tas mokymasis taps nuolatiniu procesu. Kiekvienas naudojantis kelias OS ir pažįstamas su keliomis tų pačių įrankių alternatyvomis išmoksta mąstyti bendrai ir neprisirišti prie konkrečių programų.

[]

 

# kiras,

Visų pirma. Atviro kodo programas perka tik lemingai (tai gerai ─ papildomi pinigai visada praverčia :)

O dėl apmokymų … kiek laiko tau prireikia išmokti naudotis žiebtuvėliu, laikrodžiu ar mobiliaku? Ir kaip dažnai tu keiti profesiją? O teksto įvedimas, rašybos tikrinimas ar spausdinimas pas sekretorę ir vadybininką kuom nors skiriasi?

Ir neprivaloma turėti atskira interfeisą spausdinimo ar ryšio servisams. O kad atlikti darbą gali susirasti tinkamą savo profesijai sukomplektuotą programą ar programų rinkinį, kaip tik tuos 5% kurių tau tikrai reikia. O gal tu trokšti išmokti ir likusius tau nereikalingus 95%?

Pagrindinė mintis: programos komplektuojamos pagal žmogaus poreikius, o ne pagal korporacijos pardavimo skyriaus.

[]

 

# apocalipso

Ar čia akmuo į open ofice daržą? :)
Šiaip dėl jo storumo aš priekaištų neturiu, jei noriu minimalizmo pasijungiu gedit :) Kažkaip jau įaugo į kraują kad Ofiso paketai turėtų būti funkcionalūs net jei nevisas tas funkcijas naudojamos.. Skaldyti panašų paketą į kad ir kokias 5 dalis pagal funkcijas iš dalies gerai, bet lazda turi du galus.. vartotojas susikonfuzinti gali jei pvz sekretorė atlieka ir sekretorės užduotis ir kartais direktoriaus (jei po savaitgalio ateit negalėjo).. jei ji turės „sekretorės paketa” ji negalės atlikti direktoriaus užduočių ir pan.. Kompiuterius administruojantys adminai per daug nesuka sau galvos, jiems geriaus ‘sukalti’ daugiau softo negu reikia, kad tik vėliau nezystu kad to ar ano nėra ar pan. Gyvenimas pilnas išimčių, ne visada išeina minimalizuoti viską.

[]

 

# kiras,

Galima būtu prisiminti, kad UNIX principą ─ „viena programa atlieka vieną užduotį, bet labai gerai“. Ir tai nereiškia, kad kompiuteryje negali būti kitų programų, atliekančių kitokias funkcijas. Korporacijos apvertė viską aukštyn kojom, įpratino vartotojus manyti, kad viena programa turi daryti viską. Žmonės nėra kvaili, jie greitai pastebėjo, kad tesinaudoja maža tų funkcijų dalimi.

Kai kurios atviro kodo programos, kaip OpenOffice, kaip tu sakai, nesuka sau galvos ir sukala į krūvą daugiau negu reikia. Įaugo į kraują. Bet juk taip nesitęs amžinai, ar ne?

[]

 

# Nerijus

Pritariu apocalipso

[]

 

# Tadas

Taip, programose daug funkciju, bet juk imanoma minimizuoti ir paciam… Kad ir Nero turi begalia funkciju, bet idiegdamas programa, as atsisakau ju ir pasilieku tik Nero Burning Rom… Kad ir ta OpenOffice butu galima isskaidyti i atskiras funkcijas, o reikiamas butu galima atsisiusti is interneto. Man patinka Linux principai – nereikia tureti kruvos CD su ivairiom programom, turi viena Linux CD, isidiegi, o likusias programas atsisiunti sau per daug galvos nesukdamas.

[]

 

# rBo3Db

> Vidutiniai vartotojai teišnaudoja kokius 5% jų galimybių.
Pasidalink nuoroda į tyrimo rezultatus.

[]

 

# Gintulis

Teisingai aprašyta, kad per daug kišamos nereikalingos programos, nepasiūlant alternatyvos, kurios vos kelios funkcijos atliks tau reikiamas užduotis.
Kaip pvz.: darbovietėje pirko laptop’ą aišku su win (nes autodesk produkciją naudojam, toks darbas) ir norėjo dar įkišt MS Office 2007 Basic, kaina didelė pakankamai, bet atkalbėjau pasiūlęs kaip alternatyvą OpenOffice, nes laptop’as naudojamas mažai, ir pagrinde darbui su autodesk produkcija, šioje vietoje buvo sutaupyta. Laptop’as naudojamas ne kasdien, o tik per pristatymus ar susitikus su užsakovų.
Ir tikrai programos prikištos per daug funkcijų, kurių niekad nenaudojai ir naudosi, o kai kurie prisikiša programų tiek, kad net nežino ką kuri daro, nes susikiša vien dėl to, kad viena programos funkcija, priklausomai nuo kitos programos, yra patogesnė.

[]

 

# GODhack

Na ideja grazi ir nenauja. Senai buvo minciu ta Openofisa skaldyt i paketus, bet jau atskirai Calc Writer ir t.t. tik visa beda, kad Openofice sandara yra bazine programa ant kurios virsaus tos kitos programos pasileidzia vos ne kaip firefox pluginai. Tai zodziu galima techniskai padaryt: 200Mb iskaidom i 100 Mb core biblioteka kurios butinai reiks ir po 20mb programeles writer ir pan. O tas uzimtu nemaza darbo cia jau butu +1 versija. Todel nieks ir neapsiima.
Bet reikia nepamirsti seno gero: http://www.koffice.org/wordpress/

[]