Kaip manot, kodėl linuksai negali išstumti Windows iš desktop-ų rinkos? M$ turi daugiau pinigų? Tai tiesa, bet ne priežastis, juk serverių rinkoje linuksai be vargo laimi. Tai gal dėl to, kad M$ laiko kompiuterių gamintojus už gerklės? Dalis tiesos yra, bet gamintojų daug, visų nesukontroliuosi. Trūksta PĮ ir įrangos valdiklių? Ši problema nėra likimą lemianti, nes linuksas mainais siūlo stabilią ir švarią nuo virusų sistemą. Gerai, uždaviau sunkų klausimą, todėl performuluosiu. Kodėl linuksai užėmė tik 1% desktopų rinkos, kai tuo tarpu Apple perlipo 8% ribą, nors palyginti nesenai buvo beveik apleidusi kompiuterių verslą?
Atsakymas po nosim. Pažiūrėkim į kokius desktop-ų rinkos segmentus taikosi šie trys konkurentai, M$, Apple ir Linux. M$ nusitaikė į masinio vartojimo ir verslo segmentus, juose save pozicionuoja kaip pigią, tinkančią visiems OS ir visur kur tik pabando nusisukti nuo šios pozicijos gauna per nosį. Apple priešingai, siūlo prabangų stilių didesnes pajamas turintiems pirkėjams. Nenuostabu, kad šiame segmente jie tapo vienvaldžiais lyderiais (Apple užima 91% brangių kompiuterių rinkos), Apple tiesiog užėmė laisvą nišą, kurios konkurentai nesusiprato išskirti į atskirą segmentą. O į kokią rinką nusitaikė linuksas? Linuksas bando užimti nuo seno M$-o puikiai įtvirtintą pigios ir masinės produkcijos segmentą su pagrindiniu šūkiu „mes pigesni“ (t.y. nemokami).
Prastas ėjimas, nes Windows nemažai daliai vartotojų (piratų) taip pat yra nemokamas. Tiesa sakant M$ sumaniai manipuliuoja kainomis nuo $0 iki $XXX,98 priklausomai nuo pasirinkto segmento ir konkurentų spaudimo. Kad išstumti labai stiprų varžovą naudojant vien grubią „kainos“ jėgą, turi būti stambesnis už M$ žaidėjas, su didžiuliu biudžetu reklamai. Parduodamas tiesiog pigiau nieko neišloši, turi pasiūlyti kažką, ko neturi konkurentas.
Linuksas turi pakankamai privalumų nepasiekiamų konkurentui. Belieka atsakyti į klausimą: „kur slepiasi tas neužimtas segmentas desktop-ų teritorijoje?“.
Papildymas: Arvydas.net įraše „Kodėl linux niekada neišstums Windows“, kuris puikiai papildo šį įrašą, pateikia priežastis, dėl kurių M$-as gali jaustis „kalno karaliumi“.
46 komentarai
# Saint, saint.ghost.lt
Gal galėtum pagrįsti šį teiginį „juk serverių rinkoje linuksai be vargo laimi.” ?
[]# Artūras
Kitas labai svarbus dalykas yra iprotis dirbti su tam tikru programu paketu. 90% vartoju nera idomu, kaip kas veikia viduje yra idomus tik rezultatas, todel cia net nereikia teigti kad ant linux galima paleisti daug windowsiniu aplikaciju.
[]# Edmundas
Viename forume buvo pateikta labai įdomi idėja šiuo klausimu. Tai yra, kad žmonės kartais PĮ gerumą vertina pagal jos kaina. Lyg ir atrodytų natūralu, kad brangus produktas turėtų būti labai geras (nors žinoma tai nėra visiška tiesa). Tai gi, kadangi Linux nieko nekainuoja, tai paprastiems vartotojams gali pasirodyti, kad šį sistema nieko verta.
[]Mano asmeninis pamąstymas šiek tiek kitoks. Pažiūrėkim į Apple, jie po truputį plečia savo pozicijas OS rinkoje, bet klausimas kaip jiems tai pavyko? Tiesiog geras marketingas ir stilinga OS su įvairiais blizgučiais, kurie patinka paprastam vartotojui. Tuo tarpu Linux sistemą sistemingai reklamuoja ir reprezentuoja (na, ne visiškai taip, bet dažniausiai paprastam varottojui taip gali pasirodyti) Ubuntu su Canonical užnugariu. Bet kodėl standartinė Ubuntu išvaizda yra tokia bjauri (na, čia jau asmeninė nuomonė)? Juk Linux turi tokias plačias galimybes sukurti patrauklia ir stilingą išvaizdą. Be abejo išvaizdą kiekvienas gali susikurti tokią kokia jam pačiam patinka, bet Artūras teisingai pasakė: „90% vartoju nera idomu, kaip kas veikia viduje „.
Kas dėl neužimto segmento – netbook. Kuo toliau, tuo labiau jis plečiasi. Reikalinga lengva sistema mažo galingumo įrangai, o Linux kaip tik tinka, tik belieka parodyti vartotojams, kad ši sistema yra paprasta, lengvai perprantama ir be abejo graži.
# vyr, blogas.lt/fix
persikraustymas į linux būtų tas pat kaip persikraustymas į naują butą be visų savo ankstesnių daiktų, įskaitant ir drabužius. Nors ir siūlomi nauji daiktai, tačiau ne daug kas tam ryžtasi. Linux smarkiai pavėlavo, kokiais dešimt metų mažiausiai. Jei jis kokiais 95-96 būtų toks kaip dabar, arba bent win95 lygio, nebūtų tikriausiai ir kalbos jokios…
[]# Karolis Pocius, karolis.pocius.lt
Pritariu vyr, problema ne nišų pasirinkime, o tame, kad žmonės įpratę prie Windows ir nekeis jų į Linux net 100% žinodami, kad ji geresni, tol kol nebus kritinės masės.
Todėl reikia galvot ne kaip į kokią nišą įlįsti, o kaip sukurti tą masinį persikraustymą.
[]# Paulius, geefre.com
Linux galėtų pretenduot į netbukų ir silpnesniųjų kompiuterių rinką.
O šiaip, svarbu patiems gerai, ką padarysi, jeigu kažkoks „lame“ useris nenaudoja Linux?
[]# arvydas.net » Blog &hellip, arvydas.net/kodel-linux-niekada-neisstums-windows
[…] šiandien Linuxoido straipsnį apie tai kodėl linuxai nepajėgia išstumti Windows ir noriu paprieštarauti ten išsakytai nuomonei. Windows vartotojų nenorą pereiti prie Linux […]
[]# Infosoft, infosoft.lt
Visuose komentaruose yra tiesos. Visus tai lemiančius veiksnius sunku surašyti :) Naudoju Ubuntu ir džiaugiuosi, nes galiu nuolat tobulėti (kas man labai svarbu). Kambariokas atvirkščiai – nemato prasmės, kam reikalingi Linux, jam svarbu tik darbo rezultatas, jam nerūpi sistemos veikimas. Bėda tame, kad ir man teks diegti XP, nes pvz. kai kurie kompiuterių įrenginiai nesiderina su Linux (Canon MP630 daugiafunkcis aparatas, Logitech AudioHub USB kolonėlės, kurios veikia tik su modifikuotu kerneliu (dėkui išsamiems Ubuntu manualams, deja kitose sistemose tai šiek tiek sunkiau atlikti)). Žinoma, XP teks naudoti max 1 kartą per savaitę. Linux seniai tapo pačia mylimiausia sistema, bet dėl atsargos reikia turėti ir tuos nelemtus XP.
[]# Paulius, geefre.com
Infosoft — spausdintuvai ir kiti devisai kartais reikalauja būtent WIN. Pas mane išvis tragedija su KM MagiColor 2300W – USB atsisako veikt, LPT reikia. Tai mečiau iš galvos, kad turiu printerį ir ramu (:.
[]# kiras,
2 Saint: paskaityk įrašą „Ar tikrai linuksai užima tik 1% rinkos?“. Linuksai kitose nišose tikrai geresnes pozicijas.
[]# kiras,
Kas liečia netbook-us, aš skaitau juos kaip atskirą nišą. Dėl jų linuksui dar teks pakovoti. O desktop-ų rinkoje vyksta „apkasų karas“ (I-as pasaulinis karas. Priešininkai sėdėjo apkasuose ir nė vienas negalėjo pasiekti pergalės. Iki kol neišrado tankų).
[]# kiras,
2 Karolis Pocius: „žmonės įpratę prie Windows“ ─ tai ir yra pozicionavimo esmė, užimi nišą (šiuo atveju desktop-ų) ir įsitvirtini pasinaudodamas kokį nors išskirtinumą. Kad „žmonės įpratę“ tikriausiai gavosi atsitiktinai, bet M$ aktyviai saugo tą poziciją. Prisiminkim na kad ir standartų laikymąsi, ar konkurentų žlugdymą.
Bandymas išstumti konkurentą iš įtvirtintų pozicijų uždavinukas ne kiekvienam įkandamas. Aš kalbu apie tai, kad „mes pigesni“ priemonė netinkama. Kad greičiau pasiekti kritinę masę, reikia ieškoti tinkamesnių priemonių.
[]# kiras,
2 Edmundas: rinkodaros specialistai senai pastebėjo kad kaina gali tapti kokybės matu. Ypač tais atvejais, kai sunku kokybę įvertinti kitais būdais. OS atveju tai reikštų, kad tie žmonės (visi ne IT specialistai) kurie nesidomi kompiuterine technika, neturi kaip palyginti OS charakteristikų ir turi orientuotis į antraeilius rodiklius, pavyzdžiui į kainą :(
[]# GODhack
Mano manymu svarbiausi 4 punktai kas laiko zmones priristus prie M$.
1) parduotuvej kompiuteriai su windows ir tik su windows. Jei jau nusipirkai nauja kompa su windows tai reikt savotiskai trenktu but kad jau nusipirktus windows mest lauk ir isirasyt Linux. O parduotuvem praktikuot Linux dalinima dykai tai menkas biznis jom mieliau ka nors parduoti ir gauti pelna.
2) Vienas zmogus norejo pereit i Linux ir taresi su manim: kai suzinojo kad savo laineidzio paleidime be kurio jis su PC beveik nieko daugiau neveikia jis ant Linux tures rimtu problemu jam noras Linux atsoko.
Ir cia beviltiski dalykai: desperatiskai saugodamiesi nuo sukciu ir piratu zaidimai naudoja praktiskai trojanus (GameGuard ir pan.) kurie is idejos ant Linux privalo neveikti nei per jokius wine. Be to MS labai uoliai rupinasi, kad DirectX veiktu padoriai tik ant windows ir tai ne visu bet naujausiu versiju. Kol zaidimu kurejai neatsikratys DirectX (== visos teises i musu zaidimo palaidima priklauso microsoftui sekmes zaidziant po to kai sutiksit su visais microsoft reikalavimais ir paspausit I agree) manijos Linux tikrai neprasimus virs 10%
3) Vis dar yra retos programos kurioms nera alternatyvu ant Linux pvz.: Mathcad.
4) paprasciausias masinis nezinojimas nieko apie tai kaip isvis PC gali veikt be windows ar kas yra Linux ir ipratimas. Ir Linux neturi uz ka pakabint savo reklamos per puse IT parduotuves virtrinos.
[]# Pauliaus blogas » K&hellip, geefre.com/2009/08/kodel-linux-yra-geris
[…] pasirodė netgi du įrašai Linux tematika: Kodėl linuksai nepajėgia išstumti Windows ir Kodėl Linux niekada neišstums Windows. Aš irgi užduosiu klausimą — KODĖL Linux man yra […]
[]# Simas, simocha.wordpress.com
Visi analizuoja is savo asmenines varpines. O as pasakysiu kodel man linux nereikalinga. Ja naudojuos tik tiek, kad ateityje palnuoju savo gyvenima kazkiek suseiti su kompiuteriais, tai del to reikia minimailiai moketi dirbti su ivairiomis sistemomis. Taigi. Problema yra ne tik win, mac os ar linux. Ar kas nors gali atsakyti i paprasta klausima: kodel software kurejai nedaro multiplatforminiu programu? Sakysite, kad tai MS lobizmo pasekme? Nemanau. Tai yra per siauro programuotoju poziurio ir ypatingai didelio noro uzdirbti pinigus. O uzdirbti, deja, nori ne tik MS… Tokie sukiai ir kovos labai primena komunizma… Is linux desktop software neuzdirbsi… Del to ir yra didele problema desktop linux populiarumui: nemokamai dirbanciu zmoniu skaicius yra baigtinis. O as jau senokai supratau, kad nemokamas produktas ne visada yra geras… Specializuotu programu stabilumo nerasta (pvz video redagavimo programu), linux vis dar nedraugauja su grafinem plokstem…
[]Ir dar vienas provokuojantis klausimas: kuris is jusu sutiks nemokamai kurti, progamuoti? Entuziazmas baigiasi tuomet, kai reikia isgyventi…
# GODhack
>kodel software kurejai nedaro multiplatforminiu programu? Sakysite, kad tai MS lobizmo pasekme? Nemanau.
Tai labai paprasta pasekmes: isejo DirectX n+1. Vaikuciai prisipinko vaizdo plokciu modelis n+1 ir varvina seile kada jomis gales atsidziagti. Klausimas zaidimo kurejai ka daro? Sako eikit jus vaikuciai ant /keiksmazodis/ su savo visais windows ir directX n+1 efektais mes darom dabar multiplatforimini, ant opengl 3.x kas yra pramoninis 3D grafikos standartas. Kas ta pirks? Kas ta isvis bent piratins? vaikuciam nusi* ant to jiem reikia „naujoausio” pora kartu i metus ir ta jie pirks.
>s linux desktop software neuzdirbsi…
Toks poziuris primena laukines dziungles kur uzdirbt galima tik kisam visiem visokius virusus-antikopijavimo apsaugas ir laiko bombas ir dar daugiau virusu-krekus. Su laiku is tokio poziurio bus islipta ir bus ivertintas etiskas verslas, o ne karo zonos darymas is klientu kompiuteriu.
>pecializuotu programu stabilumo nerasta (pvz video redagavimo programu)… linux vis dar nedraugauja su grafinem plokstem…
ir pan. nesamones.
Nu ka pritaikom tamstai mano varpines 4 punkta (zr. virsuj) nezinojimas nieko apie Linux. :D
>Ir dar vienas provokuojantis klausimas: kuris is jusu sutiks nemokamai kurti, progamuoti?
[]Jei jau net Microsoftas sutiko su laiku sutiks visi kiti.
Lygiai kaip atsitinka kad daininikai sutinka nemokamai dainuoti savo visokias nesamones per labdaros koncertus as jau senai isitikinau kad geriausia musika yra britne kur biletas 100$, o ne kokis ten shitkoras is sklepo… skardu dauzymas. :D
# GODhack
>Entuziazmas baigiasi tuomet, kai reikia isgyventi…
[]Tamstai tikrai toks vaizdas, kad microsofto vyrai badu mirsta?
Tikrai, kad epic lol is sito sakinio. Jei po 2$ vietoj 200$ diskus M$ pardavinetu tai dar butu pelnas palyginamas su didziausiu Linux kompaniju pelnu: ~20 milijonu per metus.
# kiras,
Didelė dalis atviro kodo programų kuriama firmose ar už jų pinigus. Tikslas sumažinti išlaidas bendradarbiavimo dėka.
[]# GODhack
Tokie antraeiliai gigantai po M$ kaip Oracle turi savo softa serveriu kuris konkuruoja su MS serveriu softu, o kad ant windowsu platformos su M$ konkuruot yra anekdotas tai net mazam vaikui aisku. Taip atsitinka, kad Oracle kisa i Linux tobulinima, ten kur jai svarbu tokias sumas, kad su Lietuvos biudzetu palyginama. O Oracle programuotojai siandien jau apipilti milijonais pasakoja juokus kaip laisvalaikiu kurta bloga koda Linusui 1994 nusiute ir Linusas pats savo Linuksa turejo perinstaliuot. Cia tik vienas pvz kaip dar atsitinka su kurimu nemokamai.
[]—
Tuo tarpu visokiu 15 d trialu kurejai windowsam galvoja kaip cia isgyvent ir su piratais kovoja kaip su vejo malunais.
# Simas, simocha.wordpress.com
O specialista atradau! Nu pasakok kaip man suderinti mano ATI radeon 9600 3d palaikyma su tv korta (nesiulyk googlinti, nes realiai kokius 7 metus seku linux „progresa” savo grafines plokstes draiveriu kurime ir pritaikyme – kol kas stabilumo ir suderinamumo nerasta)… Kazko su visom tvarkyklem x-ai luzta… Jau du metus laukiu kada kas teiksis sutvarkyti bugus… O apie video redagavimo nemokamas stabilias programas nemeluokite. Ju nera… Yra alternatyvu, kurios stbilumu, deja nepasizymi… O del daininku teisingai pastebejote – dainuoja nesamones ir ju niekas neperka. Tai kas belieka? Zinoma, kad nemokamai atiduoti pusetina produkta – vis vien atsiras tokiu, kurie klauso… Beje, pasikartosiu milijonini syki (ne vien cia tai sakiau) kol kas Lietuvoje nesutikau Linux guru… Deja, linuxai kol kas nesudaro tinkamos konkurencijos desktop kompiuteriuose. Be to taip ir neatsakete i klausima apie multiplatforminas programas… Jus visi varot ant MS. As asmeniskai jusu klausiu: jei butu pasirinkimas eiti dirbti uz 10000 lt ar eiti ta pati daryti uz 0 lt. Ka pasirinktumete ir kodel? Tik vel nenugrybaukite i pievas su atsakymais apie mistines open source galias ir privalumus. Laukiu paprasto, nuosirdaus, zmogisko atsakymo.
[]P.S. daugelis besidominciu tikrosiomis kainu priezastimis puikiai zino, kad kainu problema yra ne vien MS ar kitu kompaniju nore pralobti jusu saskaita (nes paskutiniu metu man atrodo, kad programeriai pradejo eiti komunistiniu keliu – kas uzdirba pinigus ir lobsta, tas yra kvailys ir nevertas pagarbos). Problema yra patentu sistemooje. As uzpatentavau kazkoki dalyka, tai as ir noriu is to uzdirbti. Bet paprastai patentu turetojai jokio produkto nesukuria, o kuria produktus tarpininkai, kurie isigyja isskirtines teises i patenta… Va tuomet ir atsiranda problema. Pastebiu, kad progamuotojams gan sunku susivokti politinese problemose, nors lyg logika turetu buti ju stipriausia gyvenimo dalis… Junkites prie Piratu Partijos, nes jie bene vieninteliai nori keisti ta sistema. Tuomet net nekils klausimas kas geriau: Win, Mac OS ar Linux… Viskas veiks visur ir zmogus gales tinkamai pasirinkti.
# GODhack
>Nu pasakok kaip man suderinti mano ATI radeon 9600 3d palaikyma su tv korta (nesiulyk googlinti, nes realiai kokius 7 metus seku linux “progresa” savo grafines plokstes draiveriu kurime ir pritaikyme – kol kas stabilumo ir suderinamumo nerasta)
Visiem iskyrus tave ji veikia (pagal google ziurejau). As cia negaliu linku rasyt parasyk i vytautas1987 eta yahoo dot com as tau atrasysiu su linkais isamiai kaip viska padaryt.
>O apie video redagavimo nemokamas stabilias programas nemeluokite. Ju nera… Yra alternatyvu, kurios stbilumu, deja nepasizymi…
Avidemux visiskai stabili.
>kol kas Lietuvoje nesutikau Linux guru…
Kiras cia ir portas lte yra sociai, dar keli is ubuntu lte kaip sirex.
>As asmeniskai jusu klausiu: jei butu pasirinkimas eiti dirbti uz 10000 lt ar eiti ta pati daryti uz 0 lt. Ka pasirinktumete ir kodel?
Tai zinoma geriau kurciau trojanus vindowsam uz 10000 ir laisvalakiu nemokamas Linux programas uz 0lt pramogai. Kodel butent trojanus? Todel kad ant windows viskas kita jau senai sukurta gali nebent keliasdesimtaja cd kepimo programa kurt kuri nuo akstesniu skirsis tik nukrekinimo sudetingumu iki keiksmazodziu lygio neidomu. O trajanu pastoviai reik nauju, nes senus antivirusines istrina.
>Pastebiu, kad progamuotojams gan sunku susivokti politinese problemose, nors lyg logika turetu buti ju stipriausia gyvenimo dalis…
[]Programuotojai kurie kuria GNU programas susivokia politikoje tik mato kitas patogesnes iseitis nei daryt karo zona is savo PC su krekais ir pan. nelaimem. Skirtumas tas kad jie visi puikiai suvokia, kad be patentu is windows liktu tuscia vieta per vakara, o piratai pjauna saka ant kurios sedi.
# Simas, simocha.wordpress.com
>Todel kad ant windows viskas kita jau senai sukurta gali nebent keliasdesimtaja
Tai kodel nekuriate windowsams nemokamu programu? O dar geriau – multiplatforminiu nemokamu?
O is tikro nereikia visu win problemu nurasyti ant sistemos. Teisingai kazkas pastebejo: jei useris nemoka ant win, tai jis nemokes ir linux tvarkytis… Pas mane win dirba zymiai stabiliau nei linux…
dar del guru
[]ubuntu lt kazkada uzdaviau paprasta klausima. Laukiau ilgai… Niekas ir neatsake…
http://www.ubuntu.lt/render/Forum;thread,2262 Kai susiradau per google, tai pats parasiau, kad kazkam prireikus galetu ten atrasti…
# GODhack
>Tai kodel nekuriate windowsams nemokamu programu? O dar geriau – multiplatforminiu nemokamu?
Kaip tai nekuriam viskas kas geriausia ant Linux yra ir ant Windows: Firefox, VLC, GIMP t.t., o ko nera tai tik del to, kad windowsai nelabai palaiko tokias naujausias technologijas kaip Nokia QT 4.x ir pan. Zodziu dar ir kaip kuriam. Tame ir beda, kad programoms kurios yra Linuxam jei gera tai pritaikoma ir Windowsam, o tuo tarpu Microsoft labai pasistengia, kad jei jau sukurei programa pirmiausiai Windowsam tai ja ant Linux (ar ko nors kito) perkurt sansu praktiskai 0.
>Teisingai kazkas pastebejo: jei useris nemoka ant win, tai jis nemokes ir linux tvarkytis…
[]Kazin… sunku surast zmogu kuris ka nors rauktu apie kompus ir nebutu girdejes apie win, kad sita teigini patikrinti. Ubuntu lt tikrai ne patys dydziausi lt asai ten. Portas lt gali rast mane ir dar kelis kurie tokio pobudzio kl butu lengvai padeje. As negaliu tuo tarpu eit i ubuntu lt, nes ten pastoviai pilna elementariu klausimu kuriuos matyt tu atsakytum, kurie uzimtu visa darbo diena. Palieku kitiem. Jei kas nors neatsako tai nereik apsiverkt uz atsakinejima nieks pinigu nemoka, paklaust kitur ir viskas. irc freenode org ubuntu kanale tau viska atsakys, nes ten anglu kalba ir visas pasaulis sedi. O kad pas sau arasiai tai labai sveikintina lt dazna kad vos ne „chacha veikia, o jus turekit lamos”: net kelis kart ubuntu lt ta maciau.
# Simas, simocha.wordpress.com
>uz atsakinejima nieks pinigu nemoka
[]Tai va… Stai ir visas entuziazmas ir „noras” padeti bei tobuleti… As nesuprantu tokio manjakisko irodinejimo, kad linux yra nemokami ir del to yra geris… Ypac ka patys padejejai taip sako…
# GODhack
>Tai va… Stai ir visas entuziazmas ir “noras” padeti bei tobuleti… As nesuprantu tokio manjakisko irodinejimo, kad linux yra nemokami ir del to yra geris… Ypac ka patys padejejai taip sako…
[]Tai yra yra. Aš lengvai galiu padedinet po 20Lt. Bet va tau padėjau už dyką. Aš nesuprantu tokio maniakiško įrodinėjimo, kad už viską reikia susimoketi kas gerai. Matyt ir one.lt yra geriau už Facebook ane?
# GODhack
maemo.nokia.com pazek dar kokie ten baisus nemokami Linuksai.
[]# Linux vs. Windows (part ?&hellip, kroitus.fire.lt/2009/08/28/linux-vs-windows-part
[…] vakar ir šiandien perskaičiau 3 įrašus apie Linux ir Windows. Kai kas bando suprasti, kodėl Linux neišstumia Windows, kai kas tai užtikrintai teigia, o kai kas, to įtakotas, džiaugiasi, kodėl Linux yra gėris. […]
[]# Skeptikas
Nežinau kaip ten globaliu mastu, bet .lt trūksta propagavimo, o kartais atviro kodo entuziastai patys padaro atstumiančių „kliurkų”. Užėjau čia kada į http://www.akl.lt su savo windows’ine aplinka, o ten pusė informacijos su „kringeliais” vietoje lietuviškų raidžių. Tokia antireklama bet kuriam svyruojančiam dėl atviro kodo vs. M$ pasirinkimo gali žaibiškai įtakoti tūlo pasilikimą prie M$.
[]# Urtė, kojnyciuke.deviantart.com
Varge, šnekate apie visus pliusus ir minusus iš jau nusimanančių varpinės, bet egzistuoja tie, kurie mano, jog kompas=windows, ofisas būna tik mikcrosofto, internetas yra e raidė ir t.t. Tie, kurie apie kompiuterius nieko nežino, kuriem pasakys naudot, nes yra taip, jie ir naudos. Kuo MS pasinaudojo. Ir dabar dar vienas, visai nereikšmingas faktelis, jei kada norės žmogus tarkim internetą įsivest ir tai bus koks nors Zebra ar koks, kur reikia ten kompaktų, kitokių dalykų, kabeliuko nepakanka – internetą pajungiantieji retai sugeba aptarnauti žmones, turinčius ne MS Windows operacines sistemas (galvą linkčioja ir siūlo tvarkytis patiems). Tad ši rinka priimtų gal nemokamas programas (neatskirtų vienų nuo kitų), bet nepriimtų operacinės, spėju.
Dėl hardware, man bėdų buvo tik su tinklo plokšte, kurios draiveriai neina iškart, reikia ieškot ir siųstis iš kūrėjo puslapio ir t.t.
[]# GODhack
#Skeptikas, su IE6/5.5 gal naudojies dar ar kas ten tau ne taip?
[]#Urte, tikrai taip, bet ubuntu lt gali padet isivest interneta ant ubuntu dykai kai tuo tarpu telekomo veikejai paims 50 lt uz interneto ivedima ant windows. isvis ant Linux visu tu nesamoningu kompaktu kisimas susiprastina i vienos komandos ivedima (pppoeconf) ir uzpildyma ko praso.
# Luukas
Ką aš matau
1. Daugeliui namų vartotojų nesvarbu, kai viskas veikia, kokia OS ar dar koks baisus žodis.
tai reiškia, kad jam nebūtų jokio skirtumo, pereiti ant kitos platformos. 99% tokių vartotojų OS naudoja tik kaip: laikrodis dešiniam kampe ir kažkas, ką paspaudus kairiam kampe iššoka kažkas, kur kažką paspaudus pasileidžia internetas, chatas ar muzika. Ir jis sunkiai te atskirtų kur win7 ir KDE4.
2. Linux yra nemokami.
Tai yra pati didžiausia nesąmonė, kurią padarė dėl linux. BE to kas jau pasakyta, NIEKO nėra nemokamo (tarkim už sumuštinį/alų draugo vakarėlyje nemoki, nors jis nėra nemokamas). Tai jau psichologine problema, bet čia dar labai ilga šneka.
3. Man neveikia XYZ aparatas
OK, ne visa įranga veikia tinkamai ant Linux. Lygiai taip pat nelabai veiktų ir BMW detalės sukištos į SAAB. Gal ir ne pats aiškiausias pavyzdys, bet… Nemaža dalis vartotojų pagoglina ir nemažai (ypač lygindami kainas), prieš pirkdami spausdintuvą, GPU ar pan. Tačiau, kažkodėl, jei jau ruošiasi tai naudoti ne tik su win, patingi įvesti XYZ Linux, ir pirmose 3 linkuose išsiaiškinti ar tai veiks. Tarkim aš net nebesvarstau canon, kaip alternatyvu, nes jie tiesiog nepateikia oficialių draiverių = gyva bėda. HP, kita kalba, viskas veikia be problemų.
4. Nėra Linux guru.
O kas yra tie patys win guru? 90% mokinukai, jau kažkiek išmokę goglint bei next > next techniku. Neretai nelabai žinantys, ką patys pataria (žinau, nes pats kažkada aršiai *diskutavau* kompiuterijos forumuose). Gerai, kai kalba eina apie apie paprastus dalykus. bet gauti patarimą su „sudo rm -R /” galima nesunkiai. MAn tokios pagalbos nelabai reikia.
O Linux yra, ir pakankamai daug. tik deja nevisi lietuviai. išmok anglų, ir jei nori, gali bet kada pradėti versti į mūsų kalbą. (gal kiek ir per daug arogantiškai pasakyta…)
5 Linux negražūs,
Melas, melas, melas. Anksčiau, taip, išvaizda nebuvo stiprioji savybė, bet XP irgi ne grožio įsikūnijimas.
Apie dabartį. Amžina KDE vs GNOME kova. abi jos yra geros ir jei tau reikia, ko nors, kas persipjautų net mac, su kde4 tai galima padaryti nesunkiai. Jei nori gryno produktyvumo, gal gnome tau labiau tinka, bet abi aplinkos yra pakankamai galingos kad būtų gražios, tik deja standartės temos gal per nelyg konservatyvios.
Pabaigai.
[]Patyręs vartotojas, pats gali nesunkiai viską prisiderinti pagal savo poreikius, naujokas, ar taip ar taip, prašys patyrusio pagalbos, kad jam įdiegtų OS…
# linius
manau win tai pripratimo reikalas: savo dukrai į kompą esu irašęs ir win ir ubuntu ir pasakiau kuri labiau patinka tą ir naudok, iškils klausimų klausk…. mano nuostabai jei visiškai NĖRA skirtumo su kuria naudojasi, viena diena viena kita diena kitą os naudoja……iš to darau išvada, kad win – tai tik ipratimas, pripratimas (aišku nesakau nieko apie tuos kurie neranda specifinių programų)……beje win yra mano akimis žiūrint košmariškai brangūs (kalbu apie legalų naudojimą).
[]# GODhack
Lukas, idomu, bet nevisai sutinku del 2 ir 4 tai jei jau nepatinka nemokami ir nori uztikrinto guru patarimo tai gali pirkti „SUSE Linux Enterprise” ir gauti kazka daugiau tarkim ta pati profesinalu supporta is zmoniu kurie is to gyvena. Tik psichologinis barjieras po visur reklamuoti pirkit enterpraisinius Linux tai tolygu nusileist i „windows jega” lygi. Galu gale SLE vistiek iseis ~ 10 kart pigiau nei windows.
[]# lolas
„4) paprasciausias masinis nezinojimas nieko apie tai kaip isvis PC gali veikt be windows ar kas yra Linux ir ipratimas.”
kodėl aš turiu žinoti kaip veikia kompas, jei noriu parašyti kursinis.doc ir pasitikrinti feisbuką? get a life!
[]# kiras,
#linius: tavo dukra kol kas dar ne programuotoja, jai vis vien kaip pasiekiamas internetas. Palauk kol paaugs ;)
[]# Lukas
#GODhack
Tiesa šita pamiršau paminėti :) Bet profesionali pagalba jau kita kalba. Apie SLED (ar ka ten dėžutėse pardavinėjama) net galvojau pirkti…
#lolas
Tame ir esmė, kad tokiem kaip tu ir panašiem nėra jokio skirtumo, tad… ;)
Toks klausimas ne į temą, bet kiek iš jūsų naudoja KDE4.3?
[]# Godhack
Lolas ne tep mane supranti. Tarkim as gatvej klausiu zmoniu kas yra windows ir kas yra linux manai atsakymai bus vienodai geri? O darba rasyt ar intera narsyt vienodai sekmingai ir nesunkiai gali ant linux tik sutaupytum taip tuktanti ar daugiau lt. Bet kam tau zinot kad gali sutaupyt to jau geriau nezinot itikineja it pard darbuotojai interne ir tu tiki. Nikas tinka. … As naudoju Kde 4.x (Fedora 11) vienam is 2 mano kompu.
[]# voverius
Aš irgi su Kde 4.3 esu. Kubuntu.
[]# Infosoft, infosoft.lt
O man vis tiek Gnome labiau patinka, bet ruošiuosi duot šansą ir KDE 4.3, nors pvz., KDE 4.2 man nelabai stabiliai veikė.
[]# Audrius, informacijosapsauga.lt
Sveiki. Neskaičiau visų komentarų, tad gal pasikartosiu, tačiau manau, kad MS kažkada padarė labai svarbų strateginį žingsnį – pradėjo mylėti programuotojus. Patogios programavimo priemonės, pakankamai gerai dokumentuotas windows os programavimas, papildomos bibliotekos (MFC, DirectX, dabar jau ir .NET) ir kitokie panašūs dalykai lėmė, kad išmokti kurti aplikacijas windowsams buvo paprasčiau nei linux’ui. Dėl to didesnė programuotojų bendruomenė padidino windows populiarumą, nes windowsams tiesiog buvo paprasčiau rasti/pasirašyti reikiamą soft’ą, net jei jis ir buvo mokamas. O kai užėmi rinką ir esi lyderis, tuomet tave iš ten išstumti reikia kur kas daugiau pastangų ir pinigų. ;)
[]# kiras,
#Audrius:
Truputį prašovei. Kai buvo sukurti DirectX, .NET ir kt., M$ jau buvo monopolinėje padėtyje. Rinką jie užėmė daug anksčiau ir su IBM pagalba. Kokiais keliais tuo metu maža firmutė gavo IBM kontraktą sklando įvairios teorijos. Viena iš jų įtakingos mamos pagalba.
Vėliau M$ „padarė“ Netscape, dar po kiek laiko „padarė“ patį IBM su OS/2. Krūvos mažučių firmučių, kurias nupirko kad uždaryti, niekas net neskaičiuoja. Gigantai tokį pirkimą laiko normalia verslo taktika.
O lyderio pozicijas išlaiko verslo rinkos sąskaita ─ sudarinėja kontraktus su stambiom įmonėm, su kompiuterių gamintojais, su valdiškom įstaigom. Tie kontraktai tokie, kad negali nieko daryti kas pakenktų M$-ui. Naujausias pavyzdys, tai Argentinoje vietinis universitetas neleido pasisakyti R. Stallmen-ui, nes kontraktas su M$ to neleidžia.
[]# GODhack
Svarbiausia, kad pries DirectX buvo OpenGL ir programas buvo kurti lengviau antkitu OS, bet tai ne ant windows. Bet kokia neteisybe OpenGl tai nemokamas. Ir cia prasisuko microsoftas ir isrado dvirati versija 2. O OpenGL ant win pradejo veikt po to kai jau visi kure ant DX lengviau.
[]# Zilvinas
Atsakymas labai paprastas. Dauguma namu vartotuju turi savo seima, palikuonis. Sakyciau 80% MS Windows laikosi zaidimu kureju deka. Kita MS taktika hardware. UNIX klonas turi bedu su irenginiu tvarkyklemis. Pas mane dvi sistemos stalo kompiuteryje; vaikams – WIN 7, o pats dazniausiai prisedu prie Slackware 13. (su sia pypke draugauju nuo 8 versijos :-)> Nesiplesiu kas geriau kas blogiau. renkame ta OS kurios aplinka malonesne, kurios patogesne.
[]# Zilvinas
P.S
[]O uz Windows OS nemokejau nei skatiko ir pakolkas nemokesiu jiems nieko ir pasakysiu kodel. Kol si kompanija neatsizvelgs i visu penkiu kontinentu (Azijos,Amerikos,Europos,Afrikos,Okeanijos) zmoniu pragyvenimo saltinius, tol tas ju vadinamas pyratavimo „kosmaras” tesis. Akivazidziai windows operaciniu sitemu kainos yra per brangios daugeliui pasaulio pilieciu, daugumai paprasciausia neiperkamos.
# romas, https://t78.eu
JAU 10 METU lINUX NAUDOJU IR NEZADU GRIZTI I WINDOWSU MESLA..
[]