visko po truputį

Hardy Heron: linksmybių metas

2008-05-14, kiras

Senai besilinksminau. Jau visas pusmetis. Taigi, nusprendžiau atsinaujinti savo Kubuntu į Hardy Heron.

Nežinau, ar čia mano vaizduotė kalta ar iš tikro kiekviena nauja Kubuntu versija prastesnė už senąją? Keičiau 7.04 į 7.10 ir teko daug krapštytis kol viskas ėmė veikti daug maž taip kaip noriu. Dabar 8.04 ─ išlindo daugiau trūkumų nei buvo ištaisyta. Kai keičiau Debian į SuSE o po to į Kubuntu, buvo viskas priešingai, su kiekvienu keitimu vis geriau.

Dabar taip blogai, kad iš pradžių įdiegtą 64 bitų versiją pakeičiau į 32 bitų. Kvailas sprendimas, nes nieko taip neištaisiau o sugadinau „užmigdymą“ ─ dabar kompas pakimba. 7.10 versijoje „migdymas“ irgi normaliai neveikė, su komerciniu ATI vaizdo plokštės valdikliu (turiu nebrangų HP nx6325) nesuveikdavo visai o su atviro kodo tik aktyvuojant rėžimą pele, o nuleidus „dangtį“ neišsijungdavo. Naujojoj, 64 bitų versijoj viskas veikė išskyrus vieną dalyką, norint išjungti arba perleisti kompiuterį užgesta ekranas ir toliau nieko, iki kol nenuspaudžiu Ctrl+Alt+Del. 32 bitų versijoje kompiuteris pakimba mirtinai, vienintelis sprendimas, kokį kolkas radau ─ naudoti komandinę eilutę (jau matau kaip džiūgauja Windows fanai).

Iš tiesų, 32 bitų Kubuntu versiją nusprendžiau įsidiegti dėl kitos priežasties. Visiškai nepasileidinėjo Firefox, kad ir ką bedaryčiau. Taip pat pagalvojau, kad 32 bitų sistemoje galėsiu įsimesti Flash (Adobe nesirūpina išleisti 64 bitų versijos) ir kai kuriems tinklalapiams nebereiks pasileidinėti Firefox-o. Deja mano viltys nepasiteisino, Konqueror YouTube vis vien nerodo, o WordPress-e negaliu įsikelti paveiksliukų, mygtukai slepiami dėl JavaScript trūkumų. O dar, anksčiau nenaudojau Skype (jis taip pat tik 32 bitų versijos), pasirodo, daugumos supratimu, be jo aš esu lyg akmens amžiaus gyventojas (ar kažkaip panašiai).

Tarp kitko, gal žinot kur pradingo glxgear iš 32 bitų versijos? Net repozitorijoj neradau. 64-ių versijoj su juo pasitikrinau kaip veikia 3D spartinimas. Likau patenkintas gavęs virš 1900 fps, kai su ankstesniais valdikliais mano ATI vaizdo plokštė vos 900 fps išspausdavo, o dar anksčiau tik 300-400 :-(. Su Kubuntu 7.10 3D žaidimai vos krutėdavo (po kokį 1 fps), dabar žmogeliukai laksto taip, kad nė prisitaikyt nespėju. AMD savo darbą tikrai gerai atliko.

Naujojoj Kubuntu HDD problemos liko neišspręstos. Esmė tokia, kad yra nustatytas agresyvus energijos taupymo rėžimas, bet kažkas su nx6325 BIOS-u blogai, o gal HDD taip pagamintas ir dėl to HDD bando užmigti kas 30 sek. Net kai kompiuteris maitinamas iš tinklo. Internete, ubuntu forume, pilna patarimų ką daryti, kažkas net paskaičiavo, kad tokiu tempu disko sistemos išnaudos savo atsparumo resursą per maždaug 150 dienų. Po to gali tik melstis ir tikėtis, kad nereiks pirkti naujo. Aš tikėjausi, kad naujoje versijoje bus viskas sutvarkyta. Deja.

Aplamai pasileidus Kubuntu iš LiveCD veikia tai, kas įdiegus veikti nustoja. Keista… Pvz., ekrano šviesumo keitimo klavišai ─ Fn+F9, Fn+F10. Įdiegus, jei noriu pašviesinti ar patamsinti ekraną, turiu papildomai persijungti į konsolės rėžimą ir atgal į grafinį. Wireless tikras galvos skausmas. Iš LiveCD dabar veikia (parsisiuntus komercinius valdiklius, o su Hardy dar ir po BIOS atnaujinimo). Kad priversti jį veikti įdiegtoje sistemoje, reikia pasistengti. Norėčiau pasileisti su numatytom priemonėm (NetworkManager), kad galima būtu persijunginėti tarp tinklų. Pavyko tik 10-čiai sek., tiek laiko šokinėjau iš džiaugsmo. Tuom viskas ir baigėsi. Pakartoti ryšio seanso nepavyko. Bet šitam daiktui aš turiu sprendimą: wicd arba wpa-supplicant. Tik gaila, kad pirmojo grafinė aplinka nuolat lūžta, o antrasis „prikalamas su vinimis“, neduoda pasikeisti tinklo.

Kokios dar problemos? Strigi: nors retai, bet prireikia ką nors surasti, suprantama, bandau iš KDE meniu paleisti numatytąją paieškos sistemą. Kažkada tai buvo paprastas, lėtas ir nelabai patogus KDE dialogas, dabar strigi. Būtu puiku jei jis veiktu, dar nė karto nesu juo pasinaudojęs, nuolat nulūžta. Mikrofonas: ankstesnėj versijoj neveikė nei integruotas, nei išorinis, anei USB. Su Hardy pažanga buvo, trumpam. Išsibandžiau, apsidžiaugiau ir tada nustojo veikti. Nesupratau ką padariau ne taip?

Web kamera pradžiugino tuo, kad dabar „išduoda“ net 15 kadrų per sek. Anksčiau gaudavau tik 5, o turėtu būti iki 30. Bet dabar nebepavyksta pasinaudoti FFmpeg ar mencoder programėlėmis, kažkas ne taip. Bet užtat, pirštų rašto skaitytuvui jau yra sukurta programėlė. Tiesa, dar nebandžiau ir pavadinimo nepamenu. Bet ruošiuosi kada nors išbandyti ir tikiuosi veiks.

Atrodo pas mane tik vienos bėdos, tai kodėl pavadinimas „linksmybių metas“? Ar ne geriau naudoti tą XP, kuriame viskas veikia?

Prisimenat seną anekdotą: Unix vartotojas iš pradžių keikiasi, graužia nagus, skaito žinynus (šiais laikais guglina) ir tada imasi darbo, Windows vartotojas imasi darbo, keikiasi, skaito žinynus ir galiausiai graužia nagus. Linksmybių metas man dėl žinojimo, kad kai viską susitvarkysiu, visą pusmetį bus tik nuobodus darbas, jokių nuotykių su kompiuteriu. Nebent sugalvočiau pasiblaškyti tarp SuSE, Mandriva ar Debian…, bet Windows į jokius planus neįeina :-)

9 komentarai

 

# dziulius

Na tau tai tikrai nesiseka… Man ubuntu puikiai veikia ir stacionariame ir nešiojamame (HP NX7400) kompiuteriuose… Nors šeip buvo viena problema: suinstaliavus Nvidia draiverius, rezoliucija buvo 320×200, tai teko atsidaryti displayconfig-gtk, kad viską susitvarkyčiau… Tiesa aš naudoju ubuntu, nes kde man ne prie širdies, ir kažkaip stabiliau veikia, ypač naujas 2.22 gnome…

P.S. O kas sakė kad glxgears nebėra? Pas mane jis suinstaliuotas -padefaultu-.

[]

 

# kiras

Aš kompą pirkau pagal kaina, nežiūrėjau bus suderinama ar ne. Tiesiog nuėjau į BMS ─ akcija! Visai padorių galimybių laptopas už 2150Lt.

Aplamai, didžioji dalis to kas neveikia man mažai reikalinga ir daug maž sutvarkoma.

2 p.s. patikrinau dar karta, nu nėr glx toolsų net apt-cache neranda :-/. Grįšiu prie 64-bitų

[]

 

# Matas

Turiu i nx6325 susidejes Ubuntu 8.04 64bit. Viskas pas mane veikia ir glx ir skype ir flash, tik vienas dalykas neveikia, kai prikeli kompiuteri po miego, ekranas tampa tamsus, tai reikia nueiti i console ir paryskinti ekrana su Fn+F10.

Galvojau pereiti i 32bit, bet dabar perskaites straipsni pradejau abejoti.

[]

 

# kiras

Matai, ar ką nors spec. darei, kad paleisti skype?

Flash-as, kaip numanau pas tave veikia su Firefox. Su juo ir pas mane veikia, tik norėjosi pasileisti su Konqueror, nes foxas su Kubuntu ilgaaaaaaaaaiiiii pasileidinėja.

[]

 

# kiras

geras glxtools is tikruju nera.

Siaip as 8.04 kubuntu matau daugiau privalumu nei trukumu. Kad konqueror flashu neskaito keista. Pas mane tik nuejus i youtuba viska automatiskai atsiunte ir paleido.

Kas del strigi – tai berods ant kde3.x jinai daugiau eksperimentine technologija. Nors resursu naudoja maziau nei google desktop ant win, bet vistiek pastabdo, dar ir bugu daug neistaisytu. Normalios tex kogero palaukti iki 8.10 versijos su kde4.1

[]

 

# dziulius

(Na pas mane tikrai yra) O jos nėra apt-e, nes tai X.Org-o dalis (dalis)

[]

 

# kiras

$ uname -a

Linux mokytojo 2.6.24-16-generic #1 SMP Thu Apr 10 12:47:45 UTC 2008 x86_64 GNU/Linux

$ lspci | grep VGA

01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS690 [Radeon X1200 Series]

$glxgears

Su Kubuntu 7.10 buvo apie 900 fps, o su 8.04 ─ 1300 fps

[]

 

# Tadas

padandyk xubuntu

[]

 

# kiras,

Xubuntu tinka mažesnės galios kompams. Be to, pakeitus grafinę aplinką esmė nesikeičia. Jei koks valdiklis iki galo nesutvarkytas, grafinių aplinkų kaitaliojimas nieko neišspręs.

[]