linuksoidų patarimai

Dviejų monitorių naudojimas su Kubuntu

2009-04-27, kiras

nežinau.lt pasigyrė, kad su dviem monitoriais darbas vyksta greičiau. Nors nenaudoju daug informacijos ir naudos man nebus labai daug, nutariau išbandyti. Rezultatas ─ šis įrašas rašomas viename ekrane, o Konqueror su papildoma informacija ─ kitame ekrane. Patogu. Anksčiau, kad nepersijunginėti tarp programų, sumažintą tekstų redaktoriaus langą priverstinai laikydavau virš kitų langų (kont.meniu > Papildomai > Laikyti virš kitų).

Didelė erdvė paskirstoma per du monitorius

Nuo ko pradėsim? Nuo skundo, kad grafinės „Sistemos nustatymo“ priemonės pripažįsta tik vaizdo dubliavimą antrame monitoriuje (kodėl taip gaunasi rašiau čia), po to skaičiuosim. Principas toks, kad reikia išplėsti virtualią darbastalio erdvę per dviejų monitorių plotį ar aukštį. Mano pagrindinio monitoriaus (laptope) didžiausias dydis 1024×768, o senutis 15” VGA gali rodyti iki 1280×1024, bet jį statysiu tolėliau, smulkaus teksto neįžiūrėsiu, todėl pasirinksiu 800×600 arba 1024×768.

Monitorius išdėstau vieną šalia kito, turėsiu sudėti pločius ir palikti didesniojo aukštį. Sudedu 1024+1024, nes planuoju antrąjį monitorių perjunginėti tarp 800×600 ir 1024×768. Gaunu 2048×768. Mano skaičiavimai baigti. Pastaba: Intel grafinės plokštės riboja galimą virtualaus ekrano dydį iki 2048×2048.

Sekantis žingsnis, lendam į komandinę eilutę :) ir pataisom xorg.conf. Prieš taisant, nepamirštu atsargumo, įvykdau šią komandą:

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.veikianti.kopija

Dabar galiu taisyti nesibaimindamas. Papildau failą SubSection eilutėmis:

Section "Screen"
... (čia kažkas parašyta, tegul lieka) ...
SubSection "Display"
Modes "1024x768" "1024x768"
Virtual 2048 768
EndSubSection
EndSection

Perkraunu X-us (ctrl+alt+backspace). Beliko paleisti xrandr komandą. Jai bus reikalingi argumentai, dydžius jau žinom, bet dar turiu sužinoti, kaip X-uose vadinasi mano monitoriai. Galimi variantai yra šie:

  Intel

 • LVDS: laptop-o monitorius
 • TMDS-1: išorinė DVI jungtis
 • VGA: išorinė VGA jungtis
 • TV: išorinė TV išvestis
  ATI

 • LVDS: laptop-o monitorius
 • DVI-0: pirma išorinė DVI jungtis
 • DVI-1: antra išorinė DVI jungtis (jei yra)
 • VGA-0: pirma išorinė VGA jungtis
 • VGA-1: antra išorinė VGA jungtis (jei yra)
 • S-video jungtis
  Nvidia

 • LVDS: laptop-o monitorius
 • DVI0: pirma išorinė DVI jungtis
 • DVI1: antra išorinė DVI jungtis (jei yra)

Kad tiksliai žinoti kaip yra pas mane, paleidžiu komandą xrandr be argumentų. Aišku, randu LVDS ir VGA-0. Dabar turiu visą būtiną informaciją ir galiu aktyvuoti antrąjį monitorių:

xrandr --output LVDS --mode 1024x768 --output VGA-0 --mode 800x600 --right-of LVDS

Čia --right-of reiškia, kad antrasis monitorius stovės dešiniau. Kiti galimi variantai ─ --left-of, --above, --below, --same-as. Paskutinysis tiesiog dubliuoja vaizdą, kitų reikšmes su žodynu išsiverskit patys. Kad pakeisti antrojo monitoriaus vaizdo dydį, vietoj 800×600 tiesiog rašau 1024×768 ir įvykdau komandą.

O kaip su gamtos tausojimu ar elektros taupymu? Lengvai. Vykdau sekančią komandą:

xrandr --output LVDS --mode 1024x768 --output VGA-0 --off

Viskas, antras monitorius gesta, atverti langai keliauja į pirmąjį.

Ką dar patobulinti?

 • Jei komandas perkelti į skriptus ir juos pasidėti lengvai pele pasiekiamoje vietoje, su monitorių junginėjimu susitvarkys net valstybės virėja.
 • Pridėjus papildomą darbinę erdvę, galima bus antrame ekrane pasikeisti fono paveiksliuką ir jame susikrauti visus plazmoidus. Patogu, nes pirmajame plazmoidus nuolat uždengia koks nors langas.

O su trečiu monitorium, jei tik yra noras, burkit patys. Papildomos informacijos ieškokit čia ir žinoma, man xrand puslapiuose.

3 komentarai

 

# zz

Na kai ekranu rezoliucijos nera kosmines, tada toks sprendimas gal ir pasiteisina
Karta buvau pasistes du 17″ crt ant stalo, tai vietos faktiskai neliko)
Geriausias variantas – pakankamai platus lcd)

[]

 

# Domas, šikna.info

Pastaba: Intel grafinės plokštės riboja galimą virtualaus ekrano dydį iki 2048×2048.

Neriboja, bet nustačius didesnį nebevykdo kažkurio spartinimo. Vistiek nieko gero.

[]

 

# KarolisL, karolis.gw.lt

Na, pasinaudojus nvidia-settings galima nesudėtingai pajungti antrą monitorių. Nesakyk, kad su GUI tūlzais tai neįmanoma. :-P

[]