visko po truputį

Plazmoidai vietoj didžiųjų programų

2009-08-15, kiras

Plazmoidais Kde4 aplinkoje vadinamos nedidelės programėlės, kurios dedamos tiesiai ant darbalaukio. Jie nėra išskirtiniai, Google ir Windows taip pat siūlo kažką panašaus.

Anksčiau galvojau, kad plazmoidai tai duoklė jaunimui mėgstančiam visokius niekučius ir blizgučius. Bet dabar jau ima ryškėti praktiškesnės jų savybės, ryškėja jų potencialas perkelti dalį tradicinių programų „turtingo“ interfeiso funkcionalo tiesiai į darbalaukį. Šios programėlės specialiai daromos kuo paprastesnės, tik su svarbiausiomis vartotojui savybėmis (būtent taip, kaip reikalauja „sveikas protas“), todėl jos yra „lengvos“, nenaudojančios didelių kompiuterio resursų. Jos kuriamos taip, kad „gulėtu“ ant darbalaukio, kad būtų pasiekiamos vos pasileidus grafinei aplinkai. Geriausia tai, kad sukurti plazmoidus kur kas lengviau negu „pilnavertes“ programas.

Kodėl manau, kad jie („plazmoidai“, „gadgetai“ ir pan.) pakeis tradicines programas? Pabandykim įsivaizduoti, kad tik jums naudingos programėlės, atliekančios būtiniausias funkcijas, atsiduria viename darbalaukyje išdėliotos jums patogia tvarka. Visada po ranka ir visada veikia. Kaip dažnai jums prireiks tradicinių programų?

Sakoma, kad vienas vartotojas išnaudoja 5% funkcijų, bet kiekvienas vis kitas, todėl didelėje programoje skirtoje masinei rinkai, sumoje reikia visų 100% ir dar daugiau. Bet jeigu programa bus suskaidyta į daugelį mažyčių, gerai veikiančių programėlių, kiekvienas galėsime sudaryti savo rinkinį su mums reikiamu 5% funkcionalu. Taip atsikratysime resursus ryjančių (ir daug kainuojančių, jei tai komercinė PĮ) bet nereikalingų 95% funkcijų.

KDE vystymosi kryptis įdomiai keičia darbo su kompiuteriu principus, vietoj viską sugebančių programų pasiūlo tiksliai pagal mūsų poreikius pritaikytas mažytes programėles. Ir jeigu mes savo darbus perkelsim į atskirus darbalaukius-pultus, didžiosios programos gali imti nykti kaip dinozaurai.

Pradedant nuo KDE 4.3, kiekvienam darbalaukiui jau galima priskirti skirtingą veiklą, aiškiau sakant, galima išdėlioti skirtingus plasmoidus atskiruose darbalaukiuose, nustatyti kitokius fono paveiksliukus. Kiekvieną darbalaukį prisitaikysit skirtingiems poreikiams. Tarkim, pirmame dirbsit su dokumentais ir failais, antrame tvarkysit nuotraukų kolekciją, redaguosit „raudonas akis“, trečias bus skirtas muzikai, pramogoms ir bendravimui su draugais o ketvirtas tiesiog pateiks naujienų srautą, orų prognozę ir mėnulio fazę (prognozei patikslinti ;). Lyg turėtumėt kelis kompiuterius skirtingoms veikloms. O KDE 4.4 versija leis darbalaukius su visais nustatymais ir plasmoidais „pasidalinti“ su kitais kompiuteriais.

Ateitis nuostabi. Nekantriai laukiu, kada galėsiu išmesti lėtai pasileidžiančias, apkrautas bereikalingais mygtukais programas.

5 komentarai

 

# Justinas, lelys.lt

Na darbastaliai yra gerai, dar nuo 3.X juos naudoju ir džiaugiuosi, bet del tų visų darbastalio programų, tai naudingas man tik kalkuliatorius ir twitterio programėlė. Ir iki 4.3 versijos kde buvo labai nestabili, bet dabar jau pats laikas apie ją rašyti ;)

[]

 

# Armandas, armandas.lt

Tai kokie plazmoidai TAU pakeitė įprastines programas? Iš mano top10 dažniausiai naudojamų, kaip widget’ą galiu įsivaizduot nebent tik failų naršyklę, bet kiek prisimenu, ir tas Folder View (ar kaip ten jis) nelabai naudojamas buvo.

Mano manymu, widgetai ir yra skirti įgyvendint funkcionalumą, kuriam nereiktų atskiros programos – interneto radijas, orų prognozė ir pan. Sakymas, kad plazmoidai pakeis įprastas programas, tolygus teigimui, kad „Darbastalį” iškeisim į „Debesį”.

[]

 

# kiras,

> „Mano manymu, widgetai ir yra skirti įgyvendint funkcionalumą, kuriam nereiktų atskiros programos …“

Kalbam apie tą patį. Ne viskam reikalingos atskiros programos. ;)

[]

 

# kiras,

2 Justinas: naudingų programėlių atsiradimas tik laiko klausimas. O kol kas tai kas yra galima vertinti tik kaip demonstracinę versiją.

[]

 

# GODhack

Tikrai reiktu pasistengt sugalvot labiau praktisku plazmoidu, nes as kai pazejau ka ten galima isidet tai 90% visko yra labai fun ir paskui po dienos nusibosta.

Manau paprasciausia butu megint daryt plazmoidus kurie yra visokiu *d frontendai. Visai smagiai plazmoidas valdantis mpd galetu pakeist mp3 grotuva ir pan.

[]