visko po truputį

Piratai ir demokratija

2009-10-24, kiras

Perskaitę pavadinimą tikriausiai pamanėt, kad įrašas bus apie skaitmeninius piratus? Neatspėjot, rašysiu apie Karibų piratus.

Nežiūrint į tai, kad jie buvo galvažudžiai, valdymas pas piratus buvo labai demokratiškas. Pavyzdžiui, kapitonas buvo renkamas balsavimo būdu, o grobis dalinamas po lygiai kiekvienam. Tai pat pas juos nebuvo rasinės diskriminacijos, visi lygūs, visi plėšikai.

Jums įdomu iš kur ta lygybė, kodėl ne nuožmi autokratija? Viskas labai paprasta, demokratiškas valdymas buvo neišvengiama būtinybė. Pabandykit įsivaizduoti kapitoną priimantį prieštaringą sprendimą, prieš tai neatsiklausus 200 galvažudžių. Jis kaip mat būtu sušertas rykliams ir jo vietą užimtų naujas, demokratiškesnis kapitonas. Tokiom sąlygom demokratija garantuotai įsivyraus.

Dabar palyginkit tą primityvią, laukinę demokratiją su šiuolaikine. Pas mus viskas vyksta civilizuotai. Monopolistai (mažuma) su autorinėmis teisėmis daro ką nori, teisėtai apiplėšinėja vartotojus (daugumą), ir dėlto jokio ryklių šėrimo vajaus nematyti. Šaunu, šiuolaikiniai piratai labai civilizuoti. Įkliuvę jie labai nuolankiai laukia nuosprendžio, arba tyliai susimoka.

Nejaugi tokia padėtis visus tenkina, kodėl niekas nesipriešina? Gal mes tiesiog neįgalūs ką nors daryti? Dauguma nebevaldo? Ar tik netapome „civilizuotos demokratijos“ įkaitais? Gal šiuolaikinė demokratija tiesiog išsigimė ir tai nebėra „liaudies valdžia“ o tik tokios imitacija?

4 komentarai

 

# Audrius

Visų pirštai į save jama. Gamintojai nori daugiau užsidirbti, vartotojai pigiau gauti.
O ta piratų „demokratija” labai teorinė… Pagrinde tai buvo mažos bendruomenės ~100 žmonių, su vienu tikslu – gauti daugiau $. Dalinantis uždarbį visiem viešai duodama(pasiimama) jų dalis, jeigu kasnors bando pasiimti daugiau tada gauna per nagus. Visi žino kiek kas turi pasiimti, jei kapitonas sukčiauja ta maža bendruomenė lengvai suseka ir patys nuteisia.
O kas nutinka jeigu ta bendruomenė padidinama 1 000 kartų? Visi negali žinoti kiek kam priklauso, negali bendrai daryti teismo. Tam skiriami (renkami atstovai – seimas ir pns), kuriamas biurokratinis mechanizmas. Pagrindinė mintis graži – išrinktieji turi prižiūrėti kad pinigai būtų dalinami, taip kaip priklauso. Tačiau kuo bendruomenė didesnė tuo sunkiau sukontroliuoti tas pinigų dalybas. 99% žmonių pajutę kad nebus pagauti įsidėtų sau į kišenę. Kaip sakoma sąžinę – tai baimė būti pagautiems :D
O kalbant apie pačias autorines teises, tai to idėjoj nematau nieko blogo, tik einant per biurokratinį aparatą prevencija iškraipoma.

[]

 

# Pawka, pawka.linija.net

Demokratija graži tik teorijoje.

[]

 

# Godhack

Chebra maisot demokratija su atstovaujamaja demokratija. Mes apie demokratija galim tik svajot: turim tik demokratiškai isriktus atstovus kurie elgiasi demokratiskai tik tarpusavyje. Tai nera labai blogai blogai kad toks „graziu rykliu rinkimas prie laivo” apsaukiamas demokratija lyg sen graikijoj buvo.

[]

 

# Piratai, piratai.lt

Tai yra kova su vejo malunais, ypac tokiu zmoniu kurie vadovauja Lanva ir nieko negirdi ka aplinkui kalba protingesni zmones.

[]