visko po truputį

Persikrausčiau į Arch

2009-07-24, kiras

Iš pradžių tai tebuvo eilinis distributyvo pasibandymas. Turiu eksperimentams atskirą skirsnį, jame retsykiais išbandau ką nors naujo. Pabandžiau ir nedelsiant persikrausčiau. Arch akivaizdžiai geriau už Ubuntu.

Pirmas dalykas kuris krito į akis ─ nestabdantis interfeisas. Kubuntu į bet kokį paspaudimą reaguodavo vangiai. Nežinau kodėl taip prastai veikia, neieškojau priežasčių, tiesiog buvau su tuo susitaikęs. Prieš tai išbandžiau Fedorą ir OpenSuse, kurie nė neužsiminė jog gali būti kitaip. O Arch maloniai nustebino. Pabandžiau įjungti grafinius efektus ir iškarto nusprendžiau, kad jie man reikalingi. Grafiniai efektai su Kubuntu stabdė tiek, kad per tuos trūkčiojimus nesimatė jokios jų naudojimo prasmės.

Kita maloni smulkmena ─ naujesnės programų versijos, įskaitant ir patį Linux. Praktinės naudos tai neturi, tiesiog yra kažkoks primityvus troškimas turėti viską kas naujausia. Nežinau, gal tas troškimas dar iš tų laikų, kai PĮ atkeliaudavo kompaktuose su užrašu „Сборник самых новейших программ“, apie piratavimą dar niekas nekalbėjo o „naujausia versija“ iš tikro reiškė geriau veikiančią ir daugiau naudingų savybių turinčią programa?

Pats Arch distributyvas visada yra pačios naujausios versijos. Dauguma distributyvų turi savo gyvenimo ciklą. Jie verčia tave laukti „naujausios versijos“. Man tai atrodo keista savybė. Kam to reikia, kai naujausią programos versiją į rinkinį įtraukti galima tą pačią minutę, kai tik ji patikrinama? Canonical netgi bando su Debian kūrėjais suderinti naujų versijų išleidimo datas. Naujos versijos laukimas yra erzinantis dalykas ir naudingas tik komercinių programų kūrėjams, kuriems gyvybiškai būtina, kad lemingai pultu pirkti šviežiai iškeptą OS.

Jeigu jus sudominau ir jau taikotės migruoti, truputį stabtelkit ir įvertinkit savo galimybes. Su Arch jums prireiks minimalių komandinės eilutės žinių ir supratimo kam skirtas /etc/ katalogas. Tai nėra kažkas sunkaus ir neįveikiamo, Arch daug paprasčiau už Gentoo. Atlikę visus pradedantiesiems paruoštus veiksmus jūs be vargo tapsit Arch vartotojais. Tiesiog joje nerasit jokio „next next next OK“ derinio. Arch principas ─ viskas turi būti padaryta kuo paprasčiau, be programinių „ramentų“. Viską turėsit atlikti patys, savo rankomis. Nes visokios programos skirtos „supaprastinti“ vartotojo gyvenimą, jį tik dar labiau supainioja.

30 komentarų

 

# Karolis Pocius, karolis.pocius.lt

Atstok, piktoji dvasia!

Man jau seniai kirba nagai išbandyt Arch, bet vis neprisiruošiu, nes esu tinginys. Bet esu beveik įsitikinęs, kad pirmą kartą pabandęs ties Arch ir apsistosiu.

[]

 

# kiras,

Kai ruošiausi, maniau bus sunku. Pasirodo ne ką sunkiau už Ubuntu ir laiko neįpatingai daugiau pareikalavo. Viskas ko reikia tai nuosekliai vykdyti instrukcijas iš Arch tinklalapio.

Tik su rašybos tikrinimu užstrigau, dar neradau kaip sutvarkyti.

[]

 

# Karolis Pocius, karolis.pocius.lt

kirai, per kiek laiko pirmą kartą įdiegei sistemą?

[]

 

# kiras

ai, greitai. Per dvi dienas ;)

techniškai būtų pakakę kokių dviejų valandų, bet ar kažkuriuos žingsnius pražiopsojau ar dar kažką ne taip padariau, trumpai tariant grafinę aplinką (kdm) ne iš karto priverčiau krautis. Pagrybavau po forumus, nieko nesupratau, tada perėjau per programų diegimo punktus su pacman iš naujo ir tada viskas užsikrovė.

Nustebino, kiek nedaug reikia pastangų, kad aplinką susitvarkyti kaip buvau įpratęs (čia KDE komandos nuopelnas). Bijojau, kad teks pavargti.

Na ir dar pradžiugino, kad „namų“ kataloge nėra nė vieno „Mano XXX“ katalogo, net „Desktop“. Kubuntu iš anksto numatyti katalogai truputį knisdavo, jų neidavo atsikratyti.

[]

 

# kiras,

čia rusų padarytas sutrumpinimas greitam įdiegimui: http://open-life.org/blog/Arch/266.html

[]

 

# Karolis Pocius, karolis.pocius.lt

Aš rusiškai skaitau laaabai lėtai :) O ir šiaip pirmą kartą gal geriau daryt pagal oficialų gidą.

Reiks pabandyt į VirtualBox’ą susimest – jei pavyks, mesiu į kompą.

[]

 

# GODhack

Tai sveikinu su nauja distra. :D
O tas „nestabdymas”, tai del keliu dalyku. Pagrinde del branduolio nustatymu, del optimizacijos i686 procam ir del mazesnio kiekio paketu.
Ant kokios Ubuntu susimetus savo kompiliuota branduoli (be jokiu nereiklaingu dalyku) gali but, kad islystu beveik tas pats Arch greitis. Aisku greiciausias pingvinas tai Gentoo.

As irgi gal metus sedejau su ta Arch kai paskui kazkaip is lempos susimeciau Debian is minimal disko ir buvo dar viskas paprasciau ir rezultatas mazdaug taspat.

[]

 

# Sigis

Sveikinu :)
Aš jau nuo sausio mėnesio pabaigos esu arch linux vartotojas ir visai nesigailiu savo pasirinkimo.
Irgi mane atvedė noras, turėti kuo šviežesnį softą, kad lengva būtų kurti paketus ir kad nebūtų prikišta softo, kurio galbūt ir niekada nepanaudosiu :)
Archas pilnai pateisino lukesčius ir daugiau. Belieka padėkoti Karoliui už rekomendaciją, kuris apie šią distribuciją žinojo iš Vidmanto :D

[]

 

# sirex, sirex.lt

Vis tik Ubuntu yra kur kas paprastesnė distribucija, o Archlinux skirta kiek kitokiam naudotojų segmentui… Kol priverčiau veikti visus savo TP X61T yrenginius veikti su Archlinux sugaišau dvi dienas. Tuo tarpu su praktiškai viskas tiesiog veikia iš karto.

O dėl naujų programų, Ubuntu pusę metų tas programas testuoja, derina tarpusavyje ir t.t. Galiausiai gaunasi kur kas stabilesnis ir labiau suderintas distributyvas. Tuo tarpu su Archlinux dažnai po atsinaujinimo tenka skaityti forumus ir rankomis kažką taisyti. Išvada – naujausios programos: mažiau stabilumo, gerai ištestuotos programos: daugiau stabilumo.

Aš pats jau daugiau kaip puse metų naudoju Archlinux. Vis tik noras turėti naujausias programas yra stipresnis už norą turėti stabilią sistemą.

[]

 

# Dummas, gnu.lt

Sveikas atvykęs į arch stovyklą. :) Kaip sakant visi linux vartotojai time-to-time vistiek grįžta prie ArchLinux. Pats jį jau naudoju apie 2 metus, ir tik kaprizu atvėju pereidavau prie Gentoo, openBSD, FreeBSD. :)

[]

 

# Ernestas, versme.net

Šiuo metu naudoju tiek Arch, tiek Gentoo. Ir Gentoo tikrai nėra sudėtingesnė už Arch :-) . Bet ir atvirkščiai nėra.

[]

 

# kiras

ačiū už sveikinimus :)

Mano supratimu Gentoo reikalauja gilesnių sistemos žinių negu Arch. Kažkada pasinaudojau Gentoo kaip tik tam, kad suprasti kas prie ko linukse. Pradedantiesiems rekomenduoju, kaip mokomąjį distrą.

[]

 

# Ernestas, versme.net

O kur tų gilesnių žinių, pvz., ten reikia? :-)

[]

 

# Karolis Pocius, karolis.pocius.lt

Ernestai, viskas priklauso su kuo lygini. Taip, žinom, kad tamsta esat ekspertas, tad nereikia n00bs’ų nurašyt ;)

[]

 

# GODhack

Ant Gentoo reikia susiorentuot su USE flags, butinai (beveik butinai) moket susikompiliuot savo kerneli ir ta portage-emerge sistema isvis griozdiskiausia (nu aisku ir su daugiausiai labai geru funciju) jei palyginsim su pacman ar apt-get. Dar jokios instaliacijos nera reikia butinai viska instaliuot atzipavimo kopijavimo ir panasiais budais pirmiau paruosiant particijas su ju kurimo programa ir t.t.
Ta prasme Gentoo islieka istikima sau iki galo ir nesielgia Arch budu, kad nereikia jokiu next next, bet instaliacijos programai isimtis.
Kitas skirtumas, kad ant Gentoo yra prikurta visokiu tools kaip eselect kuriu kitur nera ir su Arch lyginant medziaga fleimu karams ar reikia kazkokios „eselect zaza” komandos kuri realiai tik sutrumpina kazkokia tai i viena eilute netelpancia komanda. Gentoo sako, kad reikia.

Nu vat tokie skirtumai gana dideli.

[]

 

# Free, google.lt

sakyciau pavirsutiniskai :) tiek kalbu kad linux *nix ir atviras kodas yra geris ir neisbandyt ivairiu OS… idomu… o arch senokai yra ir pats senai ja bandes, taip gal ir gera distribucija, tik inai kaip ir gentoo ne tiems kas nori naudotis ir tik dirbt, o tiems kas megsta „knistis” ir daugiau bandyt konfiguruot testuot ir t.t.
o tiems kam reikia daryt darba ir turet veikiancia funkcionalia ir mazai knisimosi reikalaujancia terpe tiems arch mano nuomone netinka :)

Vis dar laukiu kol atviras kodas pasieks lygi kai galesi be galvos skausmo klausyt muzikos dirbt ziuret filmus naudotis usb ir naujausiom technologijom, BE konfiguravimo kasdiena, jeigu tuo metu tau tai neidomu :)

[]

 

# GODhack

Tai nesuratau, o kam tau konfiguruot kasdiena? Sukonfiguravai 1 kart ir viskas.
Vis dar laukiu – jau zinok gal pernai sulaukei tik kad pats nezinai.
Ypac lol: naudotis usb – ant Linux USB 3.0 jau yra ant windows dar ne. :D

[]

 

# lolas

„ai, greitai. Per dvi dienas ;)

techniškai būtų pakakę kokių dviejų valandų, bet ar kažkuriuos žingsnius pražiopsojau ar dar kažką ne taip padariau, trumpai tariant grafinę aplinką (kdm) ne iš karto priverčiau krautis.”

windows 7 instaliuoti užtruko pusvalandį. dar pusvalandžio prireikė backupų padrymui ir atstatymui. grafinė aplink užsikrovė iškart.

„Ypac lol: naudotis usb – ant Linux USB 3.0 jau yra ant windows dar ne. :D”
Su USB 3.0 gaminama lygiai viena motina ir lygiai nulis devaisų. Sėkmės naudojantis :)

[]

 

# GODhack

>Su USB 3.0 gaminama lygiai viena motina ir lygiai nulis devaisų. Sėkmės naudojantis. –
Nu aisku kam gamint motinas kurios ant windows tiesiog neveiks dekui microsoftui ir istikimiem jo lamom.

>windows 7 instaliuoti užtruko pusvalandį.
Fedora 11 instaliuoti uztruko 10 – 15 minuciu.

[]

 

# GODhack

Ps instaliavus Fedora 11 jau visos torentu programos ofisai draiveriai ir kiti biesai yra truksta nebent kodeku. Po 30 min windowsu instaliacijos dar nieko nera. Tai prisumuojam prie win7 instaliacijos dar pora valandu kol draiverius, ofisus ir visas tau reikalingas programas instaliuosi.

[]

 

# Ernestas, versme.net

„Ant Gentoo reikia susiorentuot su USE flags“
Nereikia.
„butinai (beveik butinai) moket susikompiliuot savo kerneli“
Kaip manai, kam yra vanilė?
„ir ta portage-emerge sistema isvis griozdiskiausia (nu aisku ir su daugiausiai labai geru funciju) jei palyginsim su pacman ar apt-get“
Nesiginčysiu – tikrai griozdiška. Tačiau tai nereiškia, kad ji sudėtinga ar pan. Tik tiek, kad lėtai veikia.
„Dar jokios instaliacijos nera reikia butinai viska instaliuot atzipavimo kopijavimo ir panasiais budais pirmiau paruosiant particijas su ju kurimo programa ir t.t.“
Instaliatorius yra. Tam yra LiveCD.
„Ta prasme Gentoo nesielgia Arch budu, kad nereikia jokiu next next“
Nelabai supratau kur tu ten matei „next next“…
„Kitas skirtumas, kad ant Gentoo yra prikurta visokiu tools kaip eselect kuriu kitur nera ir su Arch lyginant medziaga fleimu karams ar reikia kazkokios “eselect zaza” komandos kuri realiai tik sutrumpina kazkokia tai i viena eilute netelpancia komanda. Gentoo sako, kad reikia.“
Pačio eselect egzistavimo – reikia. Bet naudotis juo – tikrai nereikia/nebūtina, viskas automatiškai atliekama pačio Portage.
Be to, jau kuris laikas ieškau kaip Arch’e turėt kelias GCC versijas…
„Nu vat tokie skirtumai gana dideli.“
Na, neįsižeisk, bet vienintelį didelį skirtumą matau tą, jog reikės kompiliuot kernel’į, bet ant ArchLinux vis tiek reikės žinot reikalingus modulius ir jų užkrovimo tvarką.

„ne tiems kas nori naudotis ir tik dirbt, o tiems kas megsta “knistis” ir daugiau bandyt konfiguruot testuot ir t.t.“
Nium man asmeniškai daugiau knisimosi prie Windows’ų kur reikia valandą aiškintis ką reiškia neaiški klaida, kurios aprašyme rašo tik „please contact your administrator“, o Google duoda šimtus galimų variantų tai klaidai (ne, čia ne apie BSOD kalbu, BSOD bent jau pateikia ilgą ir tikslų klaidos kodą).
Žinoma, ant Linux apskritai galima aptikti daugiau lankstumo negu ant Windows, bet Windows tikrai nėra paprastesnė OS, kai „vienai varnelei suteikiama 100 žodžių“. Kaip žmogui tada paaiškint kurią varnelę jam žymėt? „spausk 1 varnelę“? Kitas dalykas – tekstas ir varnelių tvarka Windows kažkodėl turi keistis su kiekviena versija, nes MS galvoja, jog kažkodėl daugiau teksto visada paprasčiau, išsamiau ir suprantamiau. Bėda ta, kad dažnas Windows naudotojas iš tikrųjų nėra anglų kalbos specialistas ir neskaito/nesuvokia jos taip greitai kaip gimtosios ir „daugiau teksto“ neišsprendžia jokios problemos. Ir t. t. bei pan.Tingiu net rašyti apie tą „windows paprastumą ir nebuvimą reikalo knistis“. Nenoriu daug rašyti, nes čia vis tik „komentaras“…

[]

 

# kiras,

Ernestai, jei su Gentoo neeksperimentuoti su USE flags ar nekompiluoti branduolio ir viską daryti lengviausiu būdu, tai kokia prasmė jį naudot? Tada jau geriau Ubuntu instaliuot, tas pats gausis.

[]

 

# Godhack

Ernestai neisižeisk bet apie Gentoo mazai ka žinai ir nesam. prirasei Gentoo livecd nuo pernai nebera. Tai kaip tu Gentoo apibudinai tiktu kokiai Sabajon bet ji nuo Gentoo skiriasi kaip Ubuntu nuo Debian.

[]

 

# Ernestas, versme.net

kiras, nu o kodėl tada Ubuntu, o ne Arch? Jeigu manai, kad viskas, tai viskas.

GODHack, ne Sabajon, o Sabayon.
Galbūt apibūdinau blogai – nežinau, neskaičiau, bet iš tavo komentarų irgi matosi, jog nelabai ką kada bandei „vengti“ Gentoo’škėj. Pavyzdžiui, kažkodėl manai, jog USE flag’ai būtini, reikia mokėti susikompiliuoti kernelį ir pan.
Ir taip, aš žinau, jog Gentoo LiveCD nuo pernai nebėra – pats rašiau naujieną apie tai. Neišsigalvok dalykų apie tai, ko nežinau ar žinau. Visgi Gentoo LiveCD naudoti tikrai galima, nors ir „pažymėtas“ kaip deprecated. Pats bandžiau – viskas sėkmingai atsinaujino į naujausią versiją. Žinoma, jog tai nepraktiška, bet įmanoma, galima ir taškas.
Nesiūlau ir nerekomenduoju Gentoo naudoti/bandyti ar dar ką su ja daryti. Tačiau nerašykit nesąmonių, jog reikia „išmanyti USE flag’us“ ir pan. Jau nekalbu net apie tą faktą, kad pirmą kartą instaliuodamas Gentoo nenusimaniau nieko nei apie kernelį, nei apie USE flag’us ir vis tiek viskas pavyko beveik idealiai.

Anyways, nematau reikalo kažką įrodinėt mat ryškiai matosi, jog diskutuojanti publika nėra norinti domėtis Gentoo, o daugiausiai ką padaro – tik instaliuojas ir jau galvoja, kad tai, ką jie darė, buvo vienintelis būdas pasiekti to pačio rezultato. Ir visgi nieko čia tokio.

[]

 

# GODhack

>GODHack, ne Sabajon, o Sabayon.
Mistype.
>et iš tavo komentarų irgi matosi, jog nelabai ką kada bandei „vengti“ Gentoo’škėj.
As ja jau 2 metus naudoju ir seniau metus naudojau.

>Pavyzdžiui, kažkodėl manai, jog USE flag’ai būtini,
Tau jau aiskino, kad jei tau use flag nebutini (takim nupeistini juos is kokio forumo i save) tai su Gentoo tik svaistai laika kompilavimui ir ant galo gauni ta pati ka gautum is kokios nors Arch tik prabirbines procesoriu ant 100% viena kita desimti valandu. Bet tu vistiek uzsispyres savo varai.
>reikia mokėti susikompiliuoti kernelį ir pan.
Taip ji zinok reikia moketi susikompiliuoti.
>Bet naudotis juo – tikrai nereikia/nebūtina, viskas automatiškai atliekama pačio Portage.
Nesamone, kaip tau pvz EDITOR kintamaji parinks kita automatiskai portage. Isvis eselect nustatymu programa portage instaliavimo tai isvis nelogiskai rasai instaliavimo programa man pakeis nustatymus i tokius kokius noriu automatiskai? vow jewga. Man atrodo realiai kad tu nlb zinai kas tas portage (pasiskeites) ir ivsis nezinai kas tas eselect.
>Kaip manai, kam yra vanilė?
Prieskonis prie bandeliu. Net ir valgant bandeles su vanile kerneli ant Gentoo vistiek reiks kompiliuotis paciam.

Isvis Ernestai siulau bent Gentoo handbook pavartyt paskui aiskint apie Gentoo privalumus ir trukumus zmogui kuris jau 3 metus ja naudoja. Nes masem rasai visokias nesamones ir tiek.

[]

 

# GODhack

>Visgi Gentoo LiveCD naudoti tikrai galima, nors ir „pažymėtas“ kaip deprecated. Pats bandžiau – viskas sėkmingai atsinaujino į naujausią versiją.
Tokius unikalius ir nepakartuojamus badymus paskui visi megina pakartot paskui gaunasi: Linuxas * nera draveriu isvis neveikia. Tas paciam Gentoo download pusl raso:
Warning: The 2008.0 releases are deprecated, and their links will be removed soon. You should use the weekly releases instead.

[]

 

# GODhack

>Tačiau nerašykit nesąmonių, jog reikia „išmanyti USE flag’us“ ir pan.
Tai DABAR faktas yra, o ne nesamone. Nu tarkim susiinstaliuosi (kazkaip bele nesamoniu privedes) …paskui …elementariai net png walpeperio nekraus mes klaida nepagausi kame saknys ir eisi traukt dainele „oj ant Linux nera jokiu draiveriu net mano klavatura neveikia jokiu paveiksliuku nerodo ir tram pam pam. Windows jega, Ubuntu nenoriu net megint jau Gentoo uzteko.”

>Jau nekalbu net apie tą faktą, kad pirmą kartą instaliuodamas Gentoo nenusimaniau nieko nei apie kernelį, nei apie USE flag’us ir vis tiek viskas pavyko beveik idealiai.
Buvo tada LiveCD nuo liveCD kerneli atsikopijai i harda pagal instaleri kranasi viskas 2 min kaip XP ir dzin ir buvo viskas „beveik idealiai”. Jei kalbam apie 2 metus atgal kas buvo tai tada tu teisingai sakai. Bent Linux tai ne XP per puse metu viskas gali pasikeist ir labai stipriai.

[]

 

# Sigis

Kodėl kai kurie manote, kad archas skirtas pastoviai krapštytis ?
Deja nesutinku. Prieš kelis menesius hdd pakeičiau, įdiegiau archą, susikonfiginau jį per pusę dienos ir ilgam galima pamiršti.

[]

 

# GODhack

>Kodėl kai kurie manote, kad archas skirtas pastoviai krapštytis ?
Cha :D
Windows fanbojai apsireiske cia su savo „argumentais” ir nuejo toliau defragmentuot ir skenuot savo virusu ir registra valyt profesionaliai ir dar kazi kokiu jie ten turi „labai paprastu” uzsiemimu.
O is realiai suvokianciu bent apie ka kalba eina to nieks nemano. Vat.

[]

 

# Sigis

Hmm, my bad.
Atsiprašau tada :)
Kirai, sorry uz fleimą, pratrink tuos trys mano postus, jeigu nesiderina :D

kiras@linuksoidas # rm –comments –name ‘Sigis’
[======================>] 100% Done!

[]