linuksoido klausimėlis

Kam linuksas yra nuostolingas?

2009-06-02, kiras

Tarkim (grynai teoriškai), kad linukso naudojimas sumažina įmonės IT ūkio išlaidas (TCO) lygiai per pusę. O dabar įsivaizduokim tokią visiškai nerealią situaciją, kad verslas išmetė Windows ir visi kaip vienas ėmė naudoti Linux.

Kas patirs nuostolius?

IT verslo sektoriaus pajamos sumažės lygiai per pusę. Ar verslininkai panorės tokių permainų? Net jei kompiuterių pardavėjai tiksliai žinotu, kad Lietuvos verslui bendrai paėmus tai bus naudinga, jie vis vien siūlys tai kas duoda garantuotai didesnes pajamas. Nesvarbu, kad klientas sutaupytu perėjęs prie Linux, IT sektorius vis vien seks pasakas apie geresnį Windows TCO. Nes taip pelningiau…

22 komentarai

 

# eteris, -

Pablevyzgojai ir tiek. Pabandyk paskaičiuoti. Su tais paskaičiavimais nueik pas didesnės įmonės CEO ir įrodyk jam, kad gali sutaupyti kalną pinigų. Tikrai sutiks pereiti prie linux. Tačiau, labai abejoju ar tau pavyks įrodyti, nes labai atsainiai ir paviršutiniškai vertini visą ši reikalą.

Pereiti nuo Win prie Linux – tikrai brangiai kainuojantis dalykas:
1) adminų perkvalifikavimas;
2) diegimai;
3) naudojamų VVS ir pan. dalykų pakeitimas;
4) vartotojų mokymai
5) Kiek vartotojams kiltų problemų ir nesusipratimų – kiek tai kainuotų???
6) duomenų suderinamumo klausimas bendradarbiaujant su partneriais, valstybinėm įstaigom (šitą punktą galim atmest, darydami prielaidą kad visi pereina prie linux :)))

Klausimas dėl patikimumo ir palaikymas. Taip. Yra komercinių Linux sistemų, už kurias susimokėję, gaunam ir palaikymą. Tačiau jos ne ką pigesnės nei Win.

Taigi sėkmės skaičiuojant ;)

[]

 

# cloo

iš savo patirties žinau kad linuxus ūkyje reikia daugiau prižiūrėti nei windowsus. Tad IT kompanijos praloštų tik parduodamos windowsus – visose kitose srityse išloštų.

[]

 

# boo

Na šiaip vien tik branduolio niekas nelaiko.
Ar nuostolingas GNU/Linux? Taip, jo konfigūracija kainuoja brangiau, bet gerai sukonfigūravus, neriekes kišt nagus 10 metu, o tada ir adminai lieks iš darbo, nes jų nebereikės. Drebėkit wendozes adminai, jūsų laikas baigėsi.

[]

 

# Artūras

Žmogau gal tu nesi realiai dirbęs ne kokioje IT sferoje veikiančioje įmonėje, todėl tavo teiginiai kad linux kainuotu mažiau tikrai daugeliu atveju yra iš piršto laužti. Daug įmonių (dažniausiai ne vien Lietuvoje veikiančiu) turi specifinį softą, su kuriuo yra dirbama nemažai laiko ir jis veikia tik Windows terpėje, iš idėjos tai linux darbastalis manau tikrai yra normalus, tačiau tokie klausimai kaip MS Office paketo pakeitimu į Openoffice dar tikrai nepribrendo. Nes kiek teko pačiam pabandyti naudotis OpenOffice tai vienareikšmiškai, kad ir kaip norėtum keikti MS produktą, tačiau juo naudotis yra tikrai patogiau.

[]

 

# Blogorama #606&hellip, nezinau.lt/blogorama-606

[…] kilo šiokių tokių abejonių dėl „asmeninio“ plano naudos, Linuksoidas gi paaiškina, kodėl Linux sprendimai nekelia entuziazmo IT verslui. • Naudingi patarimai: kaip atnaujinti Windows Mobile versiją, kaip įsidėti „favicon“ […]

[]

 

# Aurimas, shatas.lt

Labai aiškiais skaičiais, bet koks paprastas IT vadybininkas tau įrodytų kiek pajamų reikalauja Linuxo priežiūra ir kiek Microsoftiniai produktai. Kuomet susiduriama su paprastumo prižiūrėti ir administruoti sąvokomis, tuomet iškyla Linux spragos.

[]

 

# kiras,

@eteris: iš principo galėčiau su tavim sutikt, bet:
[1] geriau samdyti naują adminą, perkvalifikuoti baisiai brangu ir laiko užima, dar įveikti pasipriešinimą reiktų
[2] jei su protu imsiesi, tikrai bus priešingai
[3] čia būtu sunkiau, tik ne viską reikia keisti, yra web, wine, virtualizacija…
[4] sunkiausia permokinti gerus windows specialistus, jiems „viskas ne taip“, visi kiti permainų nepastebėtu
[5] o ką, windausuos problemų nekylą?

Totalus perėjimas realioj situacijoj iš tikro būtų nuostolingas, pats perįjimo procesas tikrai kainuotu. Tik jei viską daryt su protu ir mažais žingsneliais, perėjimo kaina nebūtu astronominė ir po kokių 5 metų atsipirktų.

[]

 

# kiras,

@cloo:

tokiu atveju reikia visam IT verslui aiškinti, kad jie išloš. Negi jie nenorės papildomų pajamų? Juk verslininkai nėra patys sau priešai, ar ne?

[]

 

# anarchistas, anarchistas.lt

Jeigu visai neapsimokėtų, tai niekas Linux’o ir nevystytų.

[]

 

# sirex, sirex.lt

Pats dirbu IT įmonėje ir jau senai esu perėjęs prie Linux. Standartiniu atveju, perėjimas truktų apie pusvalandį, tačiau, kadangi gavau kompiuterį sunkiai suderinamą su Linux, tai teko vargti pusdienį.

Jei daryti masinį perėjimą, tai Linux turi labai geras priemones tokiam reikalui automatizuoti. Kuo didesnis skaičius migruoja, tuo procesas greitėja… Įdiegus Linux, praktiškai nebereikia nieko daryti, nes visos programos vietoj. Esant labai dideliai įmonei, be problemų galima padaryti ir modifikuotą distribuciją, su reikalingų paketų rinkiniu.

Dėl priežiūros. Windows atveju, jei kas ne taip, reikia prieiti ir žiūrėti arba jungtis nuotoliniu būdu į grafinę aplinką. Linux turi daugiametę patirtį, kai visa eilė serverių tvarkoma iš vienos vietos, be didesnių sunkumų. Tai prižiūrėti didelį kompiuterių ūkį, jokių problemų nesudarys.

Didžiausia problema ne kaštai, o psichologinė trauma… :)

Dėl nuostolių IT įmonėms, po masinio perėjimo. Mūsų įmonė 100% verčiasi iš atviro kodo, nors to neprimažysta (naudojam Apache, PHP, Eclipse, Thunderbird ir t.t.). Manau IT įmonės ilgai netruktų ir greitai persiorientuotų.

[]

 

# windowzoidas

Palaikymas, integracija, specifika (virtualizacija tikrai nepadės) – štai kur linuxui pizdauckas. Kaip ir praktiškai visam Atviram Kodui (ar žinote, kad akl.lt dar ir dabar OOo „Naujausia versija yra 2.0 beta”? Garbės nedaro, o į parašytus laiškus prižiūrintys asmenys giliai ir nuoširdžiai spjauna).
Ir IT vadovų požiūris – pasiūliau vienos nemenkos LT formos IT vadovui panaudoti AK porgramą (nedidelę ir nereikšmingą) – vos ne durnium buvau išvadintas…

[]

 

# Sigis

Sutinku su sirex. Pats kai įsidarbinau vienoje imonėje, daugiau nei pusę kompiuterių buvo su windows OS. Mano pareiga buvo, kuo mažiau sukelti skausmo migruojant į atviro kodo alternatyvas. Žinoma viskas pavyko sklandžiai. Iš pradžių kilo problemų, kaip sirex paminėjo ne dėl kaštų, o veikiau psichologine prasme. Tačiau kai dabar viskas nusistovėjo, vadovaujantis sektorius net nebenori girdėti apie tą closed source programinę įrangą :)

[]

 

# Vejas

Jei kalbame apie open source alternatyvas tai nebūtina migruoti iš win į linux ar atvirkščiai.Abejoms platformoms yra nemokamos programinės įrangos.
Abi operacinės turi savo stiprių pusių ir žinoma silpnų. Jei kuri viena iš os (win ar linux, ar mac :) ) būtu geriausia tai ja tik ir naudotume.
O jei svarstytume kas pigiau įmonės IT ūkyje.. na čia pan. kaip „nemokamas” gydymas :) t.y. ir nemokami dalykai brangiai kainuoja :)

[]

 

# GODhack

Svaigstat komentatoriai, VU MIF’e Debian gal 4 jei dar ne 3 stovi nieks ju nepriziuri 10 metu su root nebuvo prisilogines ir prieziura nieko nedaryt 10 metu „brangiai kainuoja”. O tuo tarpu kur windows kompai tai jau tris kartus nauji geresni nupirkti.

Tai kad komentatoriai kai kurie dirba lietuvos gelezies ir windows parduotuveliu sektoriuje kuriam Linux nieko gero nezada ir ju specifinio windows softo pardavimui bus nuostoligi.

40 MLN PER METUS prancuzijos policija sutaupe perejus prie Linux.
Google sukasi ant Linux ir sutaupo, nesutaupo tik windos pardavinejantys dvieju zmoniu kioskai nes ju programe iranga „specifine” ir jiem „proto krusimo” apmokymas kainuoja ka ir patys cia prisipazysta kas jau rasyta paciam strapsnyje end of story.

[]

 

# Godhack

Ai dar pvz kaip lt gelezinkeliai sutaupe su win vista kasom. Darbuotoju permokymas nieko nekainavo zinoma na bobutes po 2 ant kasos ir daba dar sedi. Prieziura tai juoku darbas puse kasu neveikia. Spec softas veikiantis tik vista sukurtas jei kart kils nepadoriu ideju. Moralas bileto kaina +2lt

[]

 

# eteris

Šiuo klausimu galime ginčytis ir diskutuoti „iki pamėlynavimo”. Tačiau kiekvienu atskiru atveju reiktų skaičiuoti ROI. Tik „palankūs” skaičiai gali paskatinti verslą imtis pokyčių. „Pliki” (ir dažniausiai subjektyvūs) UŽ ir PRIEŠ tikrai neįtikins.
Sėkmės. ;)

[]

 

# Godhack

Nera cia ka gincytis. Visiem akivaizdu kad apmokymas ir prieziura visais atv kainuoja ir kainuoja tiek pat. Lieka klausimas ar kasos aparatui reikia 3d vaizdo plokstes ir vista ar ne. Kazkam atrodo kad reikia. Tada lieka to asmens protinio sveikumo klausimas ka as aptarineciau arba kaip blogo autorius geriau pastebi ieskot priezasciu gal jam asmenine nauda ta pliurpt. Ties tuo ir isemta tema.

[]

 

# Sigis

Būtent tą ir norėjau pasakyti, ką Godhack geriau išdėstė.
Sudėjus linux sistemą, kompiuterį gali užmuryti ir pamiršti beveik jį, nebent vienas kitas atnaujinimas. Prikėlinėti iš mirusių OS nebereikia, ko nepasakyčiau apie windowsus, kurie tinka nebent geimeriams :)

[]

 

# Lu

Dažnai minimas softas, kuris neveikia ne ant win. Tai pirma #1, užsakant tokį softą reikia klausti ant kokios platformos dirba ar bent paklausti ar veiks ne ant win. Vis tiek bet kurį softą atnaujina, tai prispausti kad naujinant padarytu tinkamas versijas tikrai įmanoma, o tada jau tarp win ir linux skirsis tik taskbaras

#2 Toks daiktas kaip wine, kiek žinau, jis gali paleisti beveik bet kokį win softą. Kartais reikia .dll permesti „originalius”. Tad norint migruoti tereikia susirinkt tinkamus failiukus į flopika ir prašom. Problema nebent su grafikos programom, bet kiek girdėjau sekantis adobe rinkinys jau tiks ir linux bazei :)

[]

 

# kroitus, kroitus.fire.lt

Wine dar yra nemažai programų, kurias sunku paleist. Ypač kenčia tos, kurios tiesiogiai kreipiasi į hardware’ą ar kažkokius specifinius windows feature’us. Pvz, man nepavyko paleist programos, kuri per ODBC jungiasi prie duomenų bazės…

[]

 

# Simas, simocha.wordpress.com

Aha, bandziau ir as 100% pereiti prie Linux. Neperejau del vienos paprastos priezasties – nera stabiliu, nemokamu video redagavimo programu, mano video kortai per 5 metus taip ir neatsirado stabiliu tvarkykliu… Tik nepradekite klausineti kas kur ir kaip. Visas internetas visokiom kalbom isieskotas (kalbu ir suprantu rusu, anglu, svedu kalbomis)… Deja, Linux dar ilgai nesudarys desktop kompiuteriu rinkoje tinkamos konkurencijos. Visi kiti isvardinti dalykai kol kas yra antraeiliai. Be to Lietuvoje Linux specu beveik nera, del to irgi butu itin sunku 100% pereidineti ant OpenSource…

[]

 

# mantas

#Simui, na video redagavimo softas, kaip ir kiti softai linuksui yra. Gal nepastebėjai „kdenlive”. Pats dirbau ir ne sykį. Labai stabilus softas video redagavimui, kaip ir visas kitas softas linuksų platformai. Daug stabiliau dirba, nei kokia nuchakinti Adobe, Nero, PowerDirector ar kiti ant Win. Ir resursų mažiau ėda dirbant su tuo pačiu duomenų kiekiu.
Taip, kad nereikia žliumbti, kad linuksui nėra softo. Dauguma atvejų softas yra ir daug stabilesnis nei Win.
2. Jei tavo video kortos gamintojas nesugeba padaryti tvarkyklių linuksams, tai kam perki tokias kortas? Dabar daug visokio šlamšto prigamina, kuris nei ant win ant linux neveikia normaliai, ar bent taip kaip buvo išreklamuotas, kad veiks. Tas liečia tiek AMD, tiek NVIDIA, tiek ATI, apie Asus ir pan. geriau patylėsiu…
# GODhack, 100 % pritariu. Ne tik Prancūzijos policija turi daug naudos naudodami linuksus, bet ir tokios korporacijos kaip NYSE bei Amazon.com
Taip, kad kiro straipsniui, kam linuksas nuostolingas pritariu 100 proc.

[]