linuksoidų patarimai

Jeigu prisieksperimentavot Linux-e…

2008-08-08, kiras

Pasekiau Pociaus pavyzdžiu ir atsinaujinau Kubuntu į Intrepid Ibex Alpha su KDE4. Kaip ir tikėjausi, alfa versija stabilumu nepasižymi. KDE4 taip pat neypatingai stabili, nors jau turi visas man reikiamas funkcijas. Trūkumų tikrai yra, bet jų nevardinsiu, papasakosiu tai kas jau senai man su Linux buvo nutikę.

Trumpai tariant kompas „pakibo“. Tiksliau, kompiuteris nustojo klausyti klaviatūros ir pelės, nebereagavo nė į vieną mygtuką. Na atrodė, kad visiškai apmirė.

Ką daryt? Reset mygtuko nėra – nešiojami kompiuteriai jo neturi :) Dar galima palaikyti nuspaudus išjungimo mygtuką, kol kompiuteris išsijungs. Tai vienintelis mygtukas kuris suveikia kai jau niekas nebepadeda. Blogas pasirinkimas, rizikuojat sugadinti duomenis diske, bet negaliu to patvirtinti, nes dar nesu ko nors pasigedęs dėl tokio grubaus kompiuterių išjungimo ar netikėto elektros dingimo.

Bet šitaip išjunginėti nebūtina. Iš pažiūros mirtinai „pakibęs“ Linux greičiausiai tebėra „gyvas“, tiesiog pakibo grafinė aplinka (X-ai), dalis tarnybinių programų ar valdikliai, bet branduolys tebeveikia ir tebėra galimybė saugiai išjungti arba perleisti kompiuterį. Galima pabandyti prisijungti per tinklą su SSH, o kraštutiniu atveju, jei ir tai nebeįmanoma jums padės speciali klavišų kombinacija, kuri tiesiogiai valdo Linux branduolį:

Pirmiausiai spaudžiam Alt-SysRq-R – „atimam“ klaviatūrą iš X-ų (tada pabandykit Ctrl-Alt-F1, gal pasiseks patekti į konsolę), po to Alt-SysRq-E – leidžiam procesams tvarkingai užbaigti darbą, tada spaudžiam Alt-SysRq-I ir nutraukiam visus procesus. Spaudžiam Alt-SysRq-S – įrašom disko kešą iš RAM į diską. Po to spaudžiam Alt-SysRq-U – tai atjungs diskus nuo failų sistemos. Galiausiai Alt-SysRq-O išjungs arba Alt-SysRq-B nuresetins kompiuterį.

Kad būtų lengviau, įsiminkit žodį „BUSIER“ atvirkščiai. Tarp paspaudimų padarykit 5 sekundžių pauzę, dėl visa ko.

Aišku, tai neišsaugos jūsų ką tik redaguoto dokumento, bet išsaugos programos buferyje buvusią informaciją. O tai šansas, kad šiuolaikinės programos bandymas atstatyti neišsaugotą dokumentą bus sėkmingas.

Ir svarbiausias patarimas. Šiais patarimais naudokitės tik kraštutiniu atveju.

10 komentarų

 

# Arvydas, arvydas.net

Wow, čia tai super gykiška, bet man patinka :)

[]

 

# Karolis Pocius, pocius.lt

O aš net nebuvau pastebėjęs SysRq mygtuko ant savo klaviatūros anksčiau :)

[]

 

# dainiookas

Ir štai kalbame apie Linux superiškumą vartotojams… Kam reikalingi tokie aukštieji pilotažai…

[]

 

# kiras, linuksoidas.lt

2 dainiookas: kaip tai kam? super krūtiems gykams :) arba tokiems kaip aš, kurie užlaužia Linux-ą visokiais kvailais eksperimentais.

Visuomet gali pasinaudoti paprastesniu būdu – išlupti akumą iš kompo :)

[]

 

# Skaitiniai #8 :: Karolis &hellip, pocius.lt/skaitiniai-8

[…] mėgstat laužyt Linux, būkit pasiruošę ir pirštus palaužyt, nes to tikrai gali […]

[]

 

# Rokas, galan.lt

Taigi reikia naudoti journaling failų sistemoje, ir atsikurs tie failai…

[]

 

# kiras,

2 Rokas:

Tai kas tebėra RAM-e nutraukus maitinimą nebegali atsikurti. Pirmiau teks pasistengti ir kešą įrašyti į diską :)

[]

 

# Giedrius

O ne paprasčiau CTRL+ALT+BACKSPACE? Nukill’ina X’us ir iš naujo jungies ;)

[]

 

# Karolis Labrencis, localhost

Giedriau, o ką daryti, kai esi gavęs kernel panic dėl kokio nelemto nvidia modulio? C-A-B nesuveikia, tokiu atveju. ;-)

[]

 

# Vaidas

Bent jau pas mane notebooke (ir desktope) palaikius power mygtuką hardas „gražiai” atjungiamas ir tai nėra tas pat, kaip elektros dingimas.

[]