Kažkaip ėmiau ir pagalvojau.

Štai Pragaras ir Rojus, juk visiškos priešingybės, tiesa?

Pragare – pragariškas karštis, visur liepsnos. Tiršti juodi dūmai, sieros tvaikas. Ugnis ir juodutėlė smala. Tamsa. Širdį draskančios nusidėjėlių aimanos.

Aha? Tada rojuje, krikštolinio tyrumo oras. Akinanti šviesa. Neapsakomo baltumo sniegas. Pasakiškai spindintys lediniai kalnai. Olos ir urvai su nuostabia akustika, tokia, kad net apšalusių nuo „rojaus pažadų“ sielų aimanos skamba kaip angelų dainos…

O mes čia, kažkur per vidurį, žemėje. Viskas palyginus vidutiniška, pilka ir taip įprasta… Čia geriausia.

Išklausęs eilinį ginčą dėl GUI programuotojų polinkio kurti visokius blizgučius vietoj „labai reikalingų“ funkcijų, susimąsčiau. Gal visos tos beprasmės grožybės nėra jau tokios nereikalingos?

Tarkim, valgiai. Jų pagrindinė funkcija yra papildyti organizmą energija ir svarbiomis medžiagomis. Kad išgyventi užtektu paprasto kokteilio pritaikyto pagal žmogaus amžių ir veislę, tokio kaip ėdalas šunims ir katėms. Bet ne, mums to negana, norisi, kad valgis būtu skanus ir patiektas gražioje lėkštėje, visokie papuošimai, kad vien pažiūrėjus nutįstu seilė ir dar geriau, jeigu visa tai patiekiama prabangiame restorane. Nieko panašaus į būtinų cheminių medžiagų rinkinį, ar ne?

Gražesni valgiai pagerina savijautą be jokių stimuliatorių ir saviįtaigos. Gražesnės programos leidžia pamiršti, kad dirbam juodą darbą. Gražesni rūbai… Gražesni automobiliai… Vadinasi, tie erzinantys blizgučiai ir visokie dzinguliukai programose turi prasmę?

Kaip dažnai jus siųsdavo „gūglinti“, kai linuksą dar tik bandėt perprast? Ir kaip dažnai dabar jūs siunčiat kitus „gūglint“, vietoj to, kad atsakyti į pradedančiojo klausimus?

linuksoido klausimėlis

Firefox 3.6

2010-01-21, GODhack

Šiandien. Išleido.

Daugiau info

Vakar, straipsnyje „Arūnas Žalnierius. Ar verta valstybės įstaigoms pereiti prie atviro kodo?“, perskaičiau „Blue Bridge“ nuomonę, reakciją į „Darbo partijos“ pareiškimą dėl atviro kodo naudojimo.

Keista jų pozicija. Jie užsiima verslu ir bet kokios paslaugos susijusios su IT yra potencialus pelno šaltinis. Ir štai, patys tvirtina, kad „…perėjimas prie kitos programinės įrangos reikalauja didelių pradinių investicijų…“, bet pasinaudoti nuskilusia proga neskuba. Mano supratimu jie turėtu būti patys pirmieji reikalaujantys priimti „Darbo partijos“ pasiūlymą. Juk jie pelno siekianti organizacija, ne altruistai. Verslininkai užuodę pinigus dažniausiai stengiasi prikąsti liežuvi, nesako tiesos, pasako tik tai kas jiems naudinga. Kartais net atvirai meluoja. Galimas didžiulis valdiškas užsakymas, ne pačiu geriausiu verslui metu, neabejotinai turėtu sužadinti grobuonišką instinktą…

O gal tiesa visai kitokia ─ atviras kodas realiai sumažina išlaidas ir tuo pačiu IT kompanijų pelną?

Vaikystėje skaičiau vieno fantasto (gaila, nepamenu pavardės) pranašystes apie XXIa., kuris atrodė labai tolimas ir paslaptingas :). Jis rašė, kad žmonės evoliucionuos išsigims, jiems nebereiks dešimties pirštų įvairiausiems mygtukams spaudyti, pakaks vieno.

Manot, kad pranašystė neišsipildė?

Fiziškai pirštų nepraradome, bet radome būdą, kaip tapti vienapirščiais išsigimėliais. Kompiuterines piktogramas baksnojame vieno piršto analogu ─ kompiuterine pele. O tie, kurie klaviatūrą priešpastato pelėms, technologinei aklavietei, laikome tikra skaitmeninio amžiaus atgyvena.

Kažkada, labai senai, mes „brainstorming“ versdavom „proto šturmas“. Atėjo nauji laikai, „protas“ ištirpo ir dabar šturmuojam tik „smegenis“.

Gūglo statistika tai patvirtina
(ką turim / paminėjimų per paskutinius metus / prieš du metus):

  • Smegenų šturmas / 12600 / 2000
  • Proto šturmas / 756 / 8334